İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler

Westeros'un soylu hanedanları, güzel ve güçlü leydileri, cesaretleriyle ünlü kahramanları... Her hanedan kendi has özelliklerine sahip olmakla birlikte bazı sırları da barındırmakta. Bu yazıda Westeros'taki hanedanlar hakkında bilgileri topladık.

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Game Of Thrones, George R. R. Martin tarafından yaratılıp tarihin en sevilen dizi ve kitap serilerinden birisi olmayı başaran bir evrendir. Peki bu evrendeki haneler hakkında bilmediğiniz tek tük detaylar var mı? Listemize başlayalım…

1Lannisterların Mirası Aslında Onlara Ait Değil

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Lannisterların soyu Kahramanlar Çağı olarak anılan eski zamanların birinde yaşayan Lann the Clever‘a dayanır. Lann the Clever adından da anlaşılacağı üzere zekası ve kurnazlığıyla tanılan biridir ve Casterly Kayasında yaşayan Casterly ailesini kovarak zenginliklerine sahip olmuştur. Nasıl olduğu bilinmese de rivayete göre kaleye gizli bir kapıdan girerek orada yaşayanları deli olduklarına inandırmıştır. Tüm Lannister üyeleri kurnazlıklarını atalarından almış demek ki.

2Targaryenlerin Genleri

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Dizide Targaryen hanedanından Daenerys Targaryen‘ı izleme şansı bulduk fakat kitaplardan farklı bir görünüme sahipti. Kitaplarda Targaryen hanesi üyelerinin parlak gümüş renkli saçları ve mor gözleri olduğu söylenmekte. Hatta Daenerys‘in tasvirlerinde açık mor renkli gözleri ve en parlak saçlara sahip olmasıyla Targaryen soyu sorgulanamayacak olduğu da belirtilir. Farklı bir görünüme sahip Targaryen ailesi aile içi evliliği normal kabul ederek bu genlerini asırlar boyunca korumuşlardır. Hatta farklı göz renklerine sahip çocuklar piç denilerek aileden dışlanmıştır.

3Starkların Soyları Kişiliklerine Uymuyor

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Stark hanesi üyelerini sadakatleri ve onur kelimesini ağızlarından düşürmemeleriyle tanımamıza rağmen soylarının dayandığı düşünülen Kanlıbıçak Brandon çok başka biri. Kanlıbıçak Brandon, çok fazla Children of the Forest‘i öldürmesiyle bilinmekte. Fakat bunun sadece bir söylenti olduğunu unutmayalım çünkü Starkların onurlarını hayatları pahasına koruduklarını da gördük. (RIP Ned Stark)

4Tully Hanesi Lordları

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Seven Kingdom olarak anılan Westeros‘un King’s Landing‘deki kralı dışında her hanenin de başında biri bulunmakta fakat Tully hanedanı kendilerini asla kral olarak görmemişlerdir. Tully hanesi üyeleri bulundukları Nehirova‘yı kral değil lord sıfatıyla yönettiler.

5Baratheon İsyanı Çok Başka Olabilirdi

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Baratheon hanesi diğer ailelere göre kısa olan geçmişlerine rağmen Westeros‘u yöneten 2. aile olmayı başarmıştır. Robert’ın İsyanı olarak anılan olayda Robert‘ın tek yenilgisi Sam‘in hanedanı olan Tarly ailesine karşı olmuştur. Tek yenilgisinden bile cesaretlenen kralın yandaşları Robert‘ı öldürmek için taş üstünde taş bırakmasa da Ned Stark ordusuyla gelerek buna engel olmuştur. Sadece tek bir şey bile ters gitseydi belki de çok başka bir Westeros izleyecektik kim bilir.

6Bolton’ların Vahşeti

Game of Thrones Hanedanları Hakkında Bilgiler - Sinema Hanedanı

Bayraklarında derisi yüzülmüş insan sembolü bulunan Bolton hanesi ve özellikle de bundan gurur duyan sadist Ramsay Bolton okurken ya da izlerken eminim ki  izlemekte en zorlandığımız sahnelere sahipti. Ramsay önce Theon‘a işkence yaparak onu hadım etmiş ve sonrasında da ona Reek adını vermişti. Reek aslında Ramsay’in çocukluğundan gelen başka biri. Ramsay annesiyle yaşayan piç bir çocuk fakat babasından aldığı genlerle birlikte çok yaramaz, değişik bir çocuktu. Bu yüzden annesi babası Roose Bolton‘un yanına giderek bir hizmetçi istedi, bu hizmetçinin adı da Reek. Reek ve Ramsay küçük yaşlardan beri beraber büyüdüler ve sadist, katil, tecavüzcü kişilere dönüştüler. Reek mi Ramsay‘e benzedi yoksa Ramsay mi Reek‘i etkiledi bilmiyoruz fakat bazı detaylar sanki Ramsay‘in Reek‘e benzediğini göstermekte.


Game Of Thrones evreni hakkında listede olmayan tabi ki de bir çok bilgi, teori bulunuyor Bunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

17 yaşında bir yazar, şair, senarist ve hayalperest. Kısacık hayatını film, dizi izleyerek geçirdi.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir