1. Ana Sayfa
  2. DC
  3. En İyi Süper Kahraman Filmleri

En İyi Süper Kahraman Filmleri

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı

Marvel ve DC, kendi kurdukları sinema evrenleriyle birlikte ekranları süper kahraman filmleri ile donattılar. Sinemaya gitmeyen çoğu insan süper kahraman filmleri sayesinde sinemayla; süper kahramanları sevmeyen çoğu insan da sinema sayesinde süper kahramanlarla tanıştı. Fakat çoğu sinemasever süper kahraman filmlerinden şikayetçi.

Her filmin diğer filme kapı açmaya çalışması, gerçekçi olmayan olaylar ve “süper kahraman” olduğu için film kalitesinden ödün verilmesi artık can sıkıyor. Ancak birkaç süper kahraman filmi var ki senaryosuyla, oyunculuklarıyla ve gerçekçiliğiyle hepimizi büyülüyor. Bu listede size en güzel süper kahraman filmlerini topladık.

The Dark Knight

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin 2. filmi The Dark Knight, listeyi hazırlarken yazdığımuz ilk film olma özelliğini taşımaktadır. Heath Ledger’ın kafamızdaki Joker’i öldürüp baştan yarattığı oyunculuğu, Gotham’ın gerilim dolu atmosferi, fotoğraf karesi gibi gelen çekimler ve akıp giden senaryosuyla bize gerçekçi bir süper kahramanın nasıl anlatılacağını göstermiştir. Nolan’ın Batman üçlemesindeki filmlerin hepsi güzel olsa da Dark Knight’ın her zaman ayrı bir yeri olacak.

Logan

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı

DC’den sonra Fox’un X-Men evreninde geçen Logan filmi listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Tek Wolverine olan Hugh Jackman’ın başrolünde olduğu filminin senaristliğini Michael Green ve Scott Frank, yönetmenliğini ise James Mangold üstleniyor. Dram ağırlıklı filmde yaşı küçük olmasına rağmen Dafne Keen de oyunculuğuyla kendisinden söz ettirmeyi başardı. Sonuyla da hepimizi ağlatmayı beceren, şahane bir yapım…

Joker

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı

Yine DC ve yine JokerHeath Ledger’ın Joker’inden sonra yeni bir Joker’i kabullenmek istemeyenlerin bile çok sevdiği bir film olan Joker, en iyi “süper kahraman” filmlerinden sadece birisi. Todd Philips’in yazıp yönettiği film, MCU, DCEU gibi birbirine bağlantılı filmlerden sıkıldığımız dönemde tek başına ilaç gibi geldi. Joker’in nasıl Joker’e dönüştüğünü, Joaquin Phoenix’in muhteşemler ötesi performansı ile izledik. Joker filmi, diğer süper kahraman filmlerinin aksine olayları değil, Joker’in psikolojisini ve karakter gelişimini merkez alarak ilerliyor.

V For Vendetta

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı

2006 yılında çıkmasına rağmen 2020 yılındaki, baskıcı bir şekilde yönetilen İngiltere’yi anlatan V For Vendetta, çoğu insanın en beğendiği film arasında yerini almıştır. Alan Moore’un çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmi izlemeyenlerin bile aklına kazınan replikleri, Natalie Portman’ın oyunculuğu ve gerçekleri tokat gibi yüzümüze çarpmasıyla en sevilen süper kahraman filmlerden birisi haline gelmiştir.

Watchmen

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı

V For Vendetta’nın çizgi romanının yazarı Alan Moore’un kaleme aldığı diğer eser Watchmen da Alan Moore’un ne kadar iyi bir yazar olduğunu kanıtlar nitelikte. Watchmen, anlatımının ya da filmini güzelliğinin ötesinde, bize kahramanlığın ne olduğunu sorgulatıyor. Daha kusurlu karakterleri, gerçek hayattaki politikayı ve belirsizliği içinde barındırarak idealist bir dünya yerine, daha gerçekçi bir dünyayı size sunuyor. Cesur yapımların çoğunda olduğu gibi bizi etkileyerek en iyi süper kahraman filmlerinden biri olarak anılıyor.

Avengers: Endgame

En İyi Süper Kahraman Filmleri - Sinema Hanedanı
*Görsel temsilidir*

Listedeki diğer filmlere biraz aykırı olarak Avengers: Endgame, aslında tam olarak 22 filmden oluşan bir serüvenin sonu. Karakterleri yıllardır izlediğimiz ve bildiğimiz için karakter tanıtmakla veya sevdirmekle uğraşmak zorunda kalmadılar. Hata yapan kahramanlarımız hatalarını düzeltti. 22 film boyunca izlediğimiz karakterler geçmişe giderek bize aynı heyecanı tekrardan yaşattılar. En sonundaki savaş sahnesiyle de hepsini ne kadar çok sevdiğimizi anladık. Bazılarına veda ettik ve yakında yenilerine merhaba demeye hazırlanıyoruz.


Listede yer alan ya da yer almayan “tüm” süper kahraman filmleri arasında sizlerin en beğendiği hangisi? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 7 ay önce

    Hepside muhteşem filmler

  2. burak yağanoğlu
    6 ay önce

    listenin başını kesinlikle “the dark knight” doldurur (kara şövalye)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir