İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Captain America Hydra Ajanı mı?

Captain America Hydra Ajanı mı?

Captain America Hydra ajanı mı? - Sinema Hanedanı

Captain America’nın (Kaptan Amerika) bir çantanın içinde Sonsuzluk Taşı taşıyan Hydra ajanlarıyla dövüşerek çantayı aldığı bir asansör sahnesi var ve bu sahne çok seviliyor. Avengers: Endgame filminde ise aynı sahneye geldiğimizde Captain America basit bir “Hail Hydra” sözcüğü ile çantayı rahatlıkla alıyor. Cap‘in Captain America: Winter Soldier’daki (Kaptan Amerika: Kış Askerindeki) ajanlarla uğraştığı düşünülürse, yaklaşımı mantıklı. Sonuçta ajanlar o Kaptan Amerika’nın gelecekten geldiğini bilmiyorlar. Onlarla zaten dövüşmüş Kaptan ise sadece hafızasını kullanıyor. Bununla birlikte, Cap’in sözleri aynı zamanda Marvel hayranları arasında büyük bir çatışmaya neden olan bir çizgi roman hikayesine referanstır.

Marvel 2017 yılında Secret Empire (Gizli İmparatorluk) adında tartışmalı bir dizi yayınladı. Nick Spencer tarafından kaleme alınan hikaye, Cap‘in (diğer adıyla Steve Rogers) herkesin sandığı gibi sağlıklı bir süper kahraman olmadığını ortaya çıkardı. Aslında kendisi en baştan beri bir Hydra ajanıydı. Açıklandığına göre Captain America’nın karanlık dönüşümünün sebebi anılarının Kozmik Küp’ten etkilenmesiydi fakat bu açıklama hayranlar için yeterli değildi. Bu hikaye zamanla çizgi romanların ötesine geçti.

Captain America Hydra ajanı mı? - Sinema Hanedanı

Captain America gibi bir sembolü, faşizmin sembolü yapma kararı okuyucuları böldü ve öfkeye neden oldu. Hayranlar ve bilirkişilerin ortak kararı Spencer’ın herkesi şaşırtmak istediğiydi. Ancak karakterin, her ikisi de Yahudi olan Jack Kirby ve Joe Simon tarafından yaratıldığını hatırlamakta fayda var. İnsanların Cap’in Nazi-light örgütü ile kurduğu ilişkiden neden mutsuz olduklarını açıklamama gerek olduğunu düşünmüyorum, değil mi?

Secret Empire’ın yaktığı kıvılcım, Magneto’nun da Hydra ajanı çıkmasıyla daha da büyüdü. Oysaki geçmişte Magneto, 2. Dünya Savaşı sırasında Hydra’nın başı Red Skull’dan (Kızıl Kafatası) intikam almıştı. Doğal olarak o kadar karakter arasından Magneto’nun Hydra ajanı olarak seçilmesi hayranlar tarafından beklenmeyen ve istenmeyen bir sürprizdi.

Bazı insanlar sadece bu sembol haline gelmiş karakterlerin bir andaki değişimleri hakkında endişelerini dile getirdiler. Başka yerlerde, 2016 ABD başkanlık seçimlerinden sonra Amerika‘daki siyasi iklimden bahsetmeden, Cap ve Magneto’nun mirası göz önüne alındığında, Secret Empire’ın saygısız ve sosyal olarak sorumsuz olduğuna inanıyorlardı.

Captain America Hydra ajanı mı? - Sinema Hanedanı

Spencer kendini haklı çıkaracak bir paylaşımda bulunmadı. İnsanlar Spencer’ın Naziler’i yumrukladığını iddia ettiği bir tweet’e farklı tepkiler verdiler. Bu, beyaz milliyetçi Richard Spencer‘ın, bir protestocu tarafından saldırıya uğramasına yanıt olarak gönderildi. En tarihi Kaptan Amerika anlarından birinin Hitler’i yumrukladığını düşünürsek, eleştirmenler, yazarın bakış açısına çok düşkün değildi.

Bununla birlikte, bazı insanlar Secret Empire’ı daha kişisel algıladı. Spencer kendini haklı çıkarmak için zaman bulamadan önce anti-Semit olmakla suçlandı. Sonrasında yazara sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri gelmeye başladı.

Herkes bu seriden nefret etmiyordu. Beğenenlerin çok sesi çıkmasa bile Secret Empire iyi eleştiriler aldı. Serinin destekçileri Spencer’ın değişikliklerinin cesur olduğuna inanıyorlardı. Captain, cesur bir yenilemeye ihtiyaç duyan bir karakter olarak tanımlandı. Marvel evrenindeki en asil karakterlerden birini faşist bir örgütün üyesine dönüştürmekten daha cesur olan nedir?

Captain America Hydra ajanı mı? - Sinema Hanedanı

Röportaj ve sosyal medyasına bakarsak Spencer sadece yeni ve farklı bir şey denemek istiyordu. Bunu yapan ilk yazar değil ve sonuncusu da olmayacak. Yine de fikirlerinin işe yarayıp yaramadığı, kime sorduğunuza bağlıdır, değil mi? Sevebilirsiniz ya da sevmezsiniz bu ne başkasının size ne de sizin başkasına karışabileceğiniz bir konu değil.

Tabii ki, Secret Empire’ı çevreleyen gerçek dünyadaki imalar anlaşılabilirdi. Marvel, dizinin çağdaş Amerika hakkında politik bir yorum amaçlanmadığını açıkladı.  Yine de Secret Empire o kadar da politik değil. Planı 2017’nin (ve şimdi) siyasi manzarasını rahatsız edici bir şekilde yansıtırken, genel hikaye aşağı yukarı temel bir süper kahraman hikayesi.

Sonunda, kötü Cap‘in baştan beri bir Doppelganger olduğu ortaya çıktı ve gerçek Steve Rogers sonunda dengeyi geri getirmek için geri döndü. Marvel evreninde her şey yine yerli yerindeydi.

Hikaye de böylece sonlandı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bence bu hikaye bir satış taktiği filmlerde böyle bir risk alacaklarını sanmam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir