İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Film
 3. Yeşilçam’ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri

Yeşilçam’ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri

Yeşilçam, Türk sinemasının en değerli kültürlerinden birisidir. Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri başlığı altında siz okuyucularımıza toplamda 7 Yeşilçam filmini listeledik.

Yeşilçam'ın En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

Yeşilçam‘ın en iyi filmleri için kısa bir öneri yaptık. Türk sinemasına damga vuran ve kendinden her seferinde çokça bahsettiren filmlerle ilgili olarak samimiyetin dozunu artıran filmlerden bahsetmek istiyoruz. 1950 senesinden tutun da 1990’lı yıllara kadar gelen Yeşilçam furyası, yüzlerce efsane film sunmuştur. Ağlatan, güldüren, eğlendiren ve aksiyon oluşturan filmler oldukça çok sevilmiştir. Peki ama hangi filmler efsane oldu? Aslında pek çok film var bunlar içerisinde ve hepsini sayabiliriz. Bu yazıda da 7 tane en efsane Yeşilçam filmini saymak ve hikayelerine hep birlikte göz atmak istiyoruz. İşte karşınızda Yeşilçam’ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri:

Yanaşma (1973)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 6.4
 • Yönetmen: Duygu Sağıroğlu
 • Oyuncular: Cüneyt Arkın, Meral Zeren, Turgut Özatay

Cüneyt Arkın tarafından oynanan başrolün hatırı büyüktür. Yeşilçam‘ın unutulmayan filmler arasında yer alan bu film, kendi hikayesini en iyi şekilde ön plana çıkarıyor. Başrollerinde yer alan Meral Seren, Haydar Karaer ve Cüneyt Arkın gibi isimler herkesi büyülüyor. Şimdi açıp izleseniz yine aynı etkiyi rahatlıkla görebilirsiniz. Anadolu’nun bir köyünde yaşayan fakir bir gencin hayat mücadelesini konu alan film, köy ağasının kızına olan aşk hikayesini anlatıyor. Aşk ve meydan okuma arasında gidilecek bu filmi kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Öyle Olsun (1976)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 6.7
 • Yönetmen: Orhan Aksoy
 • Oyuncular: Tarık Akan, Müjde Ar, Ayşen Gruda

Tarık Akan, Müjde Ar, Ayşen Gruda gibi yıldız isimlerin yer aldığı Öyle Olsun filmi kesinlikle izlemeniz gereken, Yeşilçam‘ın en iyi filmlerinden birisidir. Gazeteci Ferit‘in Hulusi Bey‘in kızı ile oyun oynayıp arkasından iş çevirmesini daha sonrasında da bu aldatıcı hikayenin büyük bir sevdaya dönüşmesini izliyoruz.

Seyyit Han: Toprağın Gelini (1968)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 6.8
 • Yönetmen: Yılmaz Güney
 • Oyuncular: Yılmaz Güney, Nebahat Çehre, Hayati Hamzaoglu

Seyyit Han: Toprağın Gelini Türk sineması için önemli bir isim olan Yılmaz Güney tarafından yazılıp, çekilip, oynanmıştır. Film, köy hayatının maddi ve manevi zorluklarına karşı iki aşığın hikayesini konu edinmektedir.

Menekşe Gözler (1969)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 7,2
 • Yönetmen: Atif Yılmaz
 • Oyuncular: Sadri Alışık, Fatma Girik, Erol Büyükburç

Bir Sadri Alışık efsanesi. Filmin hikayesi klasik aşk üzerine kuruludur. Birbirlerinden habersiz bir şekilde aynı kıza aşık olan iki arkadaşın hikayesini anlatır. Erol ve Sadi, iki arkadaştır ve aynı gazinoda çalışırlar. Serap, Sadi’nin sevgilisini öğrenince evden kaçar ve işler gelişir. Pek çok kişiyi hayran bırakan bu film, aynı zamanda hüzne boğabilir. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Petrol Kralları (1978)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 6,8
 • Yönetmen: Zeki Alasya
 • Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Suna Yıldızoğlu

Zeki, Metin filmlerini biliyorsunuzdur. Yeşilçam’ın en iyi filmlerinden olan bu yapım, Zeki ve Metin’in başrollerini paylaştığı çok samimi ve bir o kadar da keyif dolu bir filmdir. Zeki Alasya tarafından yönetmenliği yapılan bu film, hayatlarını çalışarak kazanmaya çalışan iki gencin mahallelerindeki sıkıntıları konu alıyor. Borç batağındaki mahalleliye yardımcı olacak bir şans arayan film, bakalım neler çıkarıyor karşımıza?

Nasip ile Hasip (1976)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 6,9
 • Yönetmen: Atif Yılmaz
 • Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Güngör Bayrak

Zeki ve Metin filmlerinden biri daha. Bu ikilinin bu filmini saymasak olmazdı. Zira hem klasik, hem de güçlü bir sistem eleştirisi gibi karşımıza çıkan bu film, Yeşilçam’ın en komik ikilisi olarak karşımıza geliyor. Birbirine düşman olan ve birlikte olmadan da yaşayamayan iki arkadaşın hikayesini anlatan bu film, acımasızca gelen rekabetin yükünü ön plana çıkaracak. Tabii yine bir aşk hikayesi var.

Köyden İndim Şehire (1974)

Yeşilçam'ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8,3
 • Yönetmen: Ertem Egilmez
 • Oyuncular: Kemal Sunal, Meral Zeren, Halit Akçatepe

Ünlü yönetmen Ertem Eğilmez tarafından yönetilen bu film büyük bir eleştiri barındırıyor içerisinde. Yeşilçam’a kazandırılan en kaliteli filmlerden biri olabilir. Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Meral Zeren gibi güçlü isimlerin yer aldığı bu eser, oldukça hikayesi güçlü bir alt metne dayanıyor. Burada köyden de tanıdıkları kuyumcu Ali Rıza emmiden yardım isterler ancak Ali Rıza’nın gözü de altınlardadır. Salak Milyonerler filminin devam filmi olan Köyden İndim Şehire filmi Türk sinemasının komedi dalındaki en başarılı yapımlarından biridir.


Yeşilçam’ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri listemizi burada bitirmiş bulunmaktayız. Yeşilçam, Türk sinemasının en gözde ürünlerinden birisidir. Bu yazıda olmayan fakat kesinlikle olmayı hak eden bir çok da yapım bulunmaktadır. Gönül isterdi ki hepsini tek bir çatı altında toplayalım fakat listeyi uzatmak istemedik. Sizin en çok beğendiğiniz filmi yorumlara bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. güzide
  5 ay önce

  Emeginize sağlık ☺☺

 2. 5 ay önce

  Yeşilçam filmlerinde huzur bulan bir tek ben miyim?

  • Bende hastasıyım, birgün zengin olursam Tv’de hergün Yeşilçam bilgi yarışması yapmak istiyorum, bu gerçekten hayalim…

 3. 5 ay önce

  Yeşilçam sayılıyor mu bilmiyorum ama Sevmek Zamanı favorimdir.

 4. 4 ay önce

  Sen Turkulerini Soyle 1986
  Seninle Son Defa 1979
  Zugurt Aga
  Kelebegin Ruyasi
  Ask Tesadufleri Sever
  Umutsuzlar
  Organize Isler
  Vb ilk etap to aklima gelenler de Turk sinemasinin yuz aki calismalaridir. Ileride yapacaginiz listelerde yer alacaklarini umuyorum.

  • Umut Can Yürekli

   Sen Turkulerini Soyle ve Seninle Son Defa her ne kadar iyi birer yeşil çam filmleri olsalar da bu listeye girebilecek kadar iyi olduklarını şahsen ben düşünmüyorum. Zugurt Aga’yı bu listeye almayı çok istiyordum eğer ki listeyi büyültme kararı alır isek kesinlikle burada olabilecek bir eser :) Diğer yapımlar da zaten Yeşilçam filmleri değil, ileriki listelerimizde yer vermeye çalışacağım, değerli yorumunuz için çok teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir