1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları - Sinema Hanedanı

Masalların cazibeli ve renkli dünyası, özellikle COVİD-19 nedeniyle evlerimizde kalmamız gerektiği şu günlerde, hepimizin hayatına farklı bir hava katacağını düşünüyoruz. Bu nedenle şuanda bulunduğunuz bu yazımızda sizler için 5 adet masal uyarlaması filmden bahsettik. İşte karşınızda Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları:

Jack the Giant Slayer (Dev Avcısı Jack)

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları - Sinema Hanedanı

İngiliz masallarından Jack The Dev Killer (Jack Dev Avcısı) ve Jack And The Beanstalk (Jack ve Beanstalk) birleştirilerek uyarlanan bu filmde bir krallık ve bir prenses için savaşan genç bir adamın farkında olmadan insanlar ve devler arasındaki eski bir savaşa dahil olduğunu görüyoruz.

Filmin yönetmeni, X Men filmlerinden tanıdığımız Bryan Singer. Senaryosunu ise Turbo’dan bildiğimiz Darren Lemke, Edge of Tomorrow’dan (Yarının Sınırında) tanıdığımız Christopher McQuarrie ve Reefer Madness: The Movie Musical’dan tanıdığımız Dan Studney üstleniyor. Dev Avcısı Jack rolündeyse Nicholas Hoult’u izliyoruz. Yan rollerdeyse Ewan McGregor, Stanley Tucci, Eddie Marsan, Ian McShane ve Eleanor Tomlinson gibi oyuncular var. Gerçekten profesyonel bir ekip.

Tangled (Karmakarışık)

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları - Sinema Hanedanı

Disney bize Crazy Stupid Love’ın senaristi Dan Fogelman yazdığı bir Rapunzel hikayesi izletti. İyi ki de izletti. Yönetmenler ise Meet The Robinsons’ın (Robinsonlarla Tanışın) yazarı Nathan Greno ve Byron Howard.

Charlotte-Rose de Caumont de La Force tarafından 1698 tarihli Grimm Kardeşler masallarından uyarlanan hikaye fazla karanlıktı ve evlilik dışı çocuk, şiddet, hapis gibi rahatsız edici şeyler içeriyordu. Disney bu masala da biraz kendisine ait “Disney peri tozu” ekledi.

Bu uyarlamada Rapunzel’in güçlerinin sebebi annesinin hamileyken suyunu içtiği büyülü bir çiçek. Kötü cadı, genç görünmek için kendisine sakladığı çiçeğin kraliçe tarafından alındığı öğreniyor ve gizlice saraya gelerek Rapunzel’in saçını kesiyor. Kesilen saçın gücünü kaybettiğini öğrenince çocuğu kaçırıyor ve saçlarını hiç kesmiyor. Filmde daha çok bir hırsızın Rapunzel’in kulesine gelerek onu dış dünyayla tanıştırmasına odaklanıyoruz. Gerçekten görsellerine hayran kalacaksınız ayrıca film de çok güzel.

Snow White and The Huntsman (Pamuk Prenses ve Avcı)

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları - Sinema Hanedanı

Pamuk Prenses karakterini kendine güvenen, yetenekli, genç bir kadının savaşçısı olarak yeniden hayal eden senaryo yazarları Evan Daugherty, John Lee Hancock ve Hossein Amini bize Sanders’ın başarılı yönetmenliğiyle çok güzel bir film izletti.

Kristen Stewart‘ın Pamuk Prenses olarak oynadığı bu versiyon, kral babasının ölümünden sonra kötü üvey annesi (Charlize Theron) tarafından hapsedilen prensesi anlatıyor. Pamuk Prenses’in kaçmasıyla kötü kraliçe onun peşine bir avcı olan Huntsman’ı (Chris Hemsworth) yollar. Fakat Huntsman durumu anlayınca Pamuk Prensese yardım etmeye karar verir.

Ian McShane, Bob Hoskins, Nick Frost, Ray Winstone, Eddie Marsan ve Brian Gleeson dahil olmak üzere yıldız oyunculardan oluşan bir kadrosu var. Çok sevilen uyarlamalar arasında yerini alıyor.

Maleficent (Malefiz)

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları - Sinema Hanedanı

Uyuyan Güzel hikayesini biliriz. Peki o hikayede onu lanetleyen perinin hikayesi? Malefiz bize masalların farklı bir yüzünü anlatıyor. Malefiz rolünde Angelina Jolie ve Aurora (Uyuyan Güzel) rolünde Elle Fanning oynuyor. Senaryosunu Lion King (Aslan Kral) senaristi Linda Woolverton yazıyor ve yönetmeni de Robert Stromberg. Charles Perrault‘un geleneksel peri masalı La Belle au bois ve Erdman Penner‘in Uyuyan Güzel animasyonundan esinlenerek uyarlanmış.

Dünya ikiye ayrılmış bir tarafta periler ve büyülü yaratıklar yaşarken diğer tarafta normal insanlar yaşamaktadır. Malefiz de bir peridir hatta en güçlü peri olarak anılmaktadır. Kendi dünyasında mutlu bir şekilde yaşarken bir oğlan çocuğu insanların tarafından büyülü tarafa gelir ve hırsızlık yapar. Malefiz onu yakalar, affeder ve arkadaş olurlar. Uyuyan Güzel hikayesiyle alakası ne diye soracak olursanız spoiler vermemek için anlatamıyorum ama filmi izleyebilirsiniz kesinlikle öneririm.

İyi ve kötü kavramlarını bir araya getiren bir anlatımı var.

Hansel and Gretel: Witch Hunters (Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları)

Masalların En Güzel Sinematik Evren Uyarlamaları - Sinema Hanedanı

Gelelim bence gerilim ya da korku filmi için en çok potansiyeli olan masala. Gerçekten çok iyi bir hikaye. 2020 yılındaki versiyonunu izleyip incelemesini yazmıştım. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu versiyonda korkudan uzak daha kanlı ve gerilimli bir hikaye izliyoruz. Masaldan çok masaldan sonra yaşananlara odaklanıyoruz.

Tommy Wirkola tarafından yazılan ve yönetilen filmde Jeremy Renner ve Gemma Arterton, Hansel ve Gretel’i oynuyor.

Hansel ve Gretel’in istediğimiz şekilde korku temasını barındırmasa bile en iyi anlatılmış versiyonu. Biraz fantastik ve bolca şiddet içeriyor.

Çocukken dinlediğimiz masalları farklı versiyonlarla sinemada izlemek güzel.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Dev avcısı cek ve Malefiz en sevdiklerimden mikemmeller

  2. 6 ay önce

    Malefiz çok iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir