İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Namor Kimdir? | İlk Marvel Karakteri
Trendlerdeki Yazı

Namor Kimdir? | İlk Marvel Karakteri

Çizgi romanlardaki ilk çıkışını 1939 yılında yapan Namor Marvel'ın yaratılan ilk orijinal karakteridir. Bu karakter özellikle bulunduğumuz şu dönemde Marvel Sinematik Evreni için "önemli olabilecek bir karakter" konumunda olduğu için kendisini çıkış yapmadan sizlere tanıtmak istedik.

Namor Kimdir - İlk Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Sadece uçabilen ya da dünyayı saniyeler içinde dolaşan birçok karakter biliyoruz. Ancak suların altından çıkan Namor gibi karakterleri onlar kadar sıkça görmüyoruz. Sulara hakim olan karakterler bu yüzden daima ilginç olmuştur. Bu ilginç karakterler arasında da öyle biri var ki kendisini belli etmemesi imkansız sayılır. Bu karakter ise Marvel‘ın ilk resmi süper kahramanı Namor‘dan başkası değil!

Namor, çoğu zaman nefreti yüzüne yansımasına rağmen kahramanlık duygusunu yok edemeyen bir karakter. Peki diğer karakterlere göre çok daha düşüncesiz olan Namor Mckenzie -bilinen adıyla- Namor the Sub-Mariner kimdir? Gelin inceleyelim.

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Namor Nasıl Ortaya Çıktı?

Namor Kimdir - İlk Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Karakter Marvel bünyesinde çıkmış ve popülerliğini hala koruyan ilk karakter konumunda. 1939 yılının Nisan ayında Bill Everett tarafından yaratıldı. Everett, Namor‘u aslında çekilişle az sayıda kişiye verilen ve haftalık bir seri olan Motion Picture Funnies için oluşturmuştu.  Ancak çekilişin iptal olması sebebiyle Namor’un resmi olarak basılan bir çizgi romandaki ilk görünüşü ise 1939 yılının ekimine tekabül ediyor. Karakter Marvel Comics serisinin ilk sayısında ilk kez okuyucuların karşısına çıkmıştı.

Bill Everett karakteri yaratırken Carl Burgos’un çizdiği Human Torch karakterinden etkilenmişti. Human Torch isminden de anlaşılacağı üzere ateşi kontrol edebilen bir karakterdi. Everett, bunun üzerine sulara hakim olan bir karakter görmek istedi. Bill Everett karakterin oluşum aşamasında ise sonradan efsanevi heavy metal grubu Iron Maiden tarafından şarkıya konu edilen Rime of the Ancient Mariner şiirinden etkilendi.

Namor’un Hikayesi

Namor Kimdir - İlk Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

1. Dünya Savaşı Zamanları

1. Dünya Savaşı esnasında Oracle gemisinin kaptanlığı yapan Leonard Mckenzie tehlikeli bir göreve atanır. Dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in talimatı ile Leonard’ın da içinde bulunduğu bir ekip vibranyum örneği için Antartika’ya gönderilir. İstemeden de olsa Atlantis‘in sınırlarına yaklaşan ekip, Atlantis’in üzerinde olan bir buz kütlesini patlatır. Bu patlama Atlantis’de deprem etkisi yaratır ve Atlantis Kralı olan Thakorr gemiye savaş açar. Yüzeye çıkma yasağı olan kralın kızı Fenn işlerin kötü gideceğini anlayınca yüzeye çıkar. Yüzeye çıkmasıyla beraber insanlarla iletişim kurar ancak işler burada da beklediği gibi olmaz. Leonard Mckenzie‘ye aşık olan prenses onunla evlenmek ister. Bu esnada ise kral ordusunu savaş için hazırlamıştır. Kızını geri almayı başaran Kral Thakorr işleri için Atlantis’den uzaklaşır. Bunun üstüne Fenn eşini Atlantis’e getirir.

Kral geri döndüğünde Leonard’ı kızının eşi olarak görünce adeta çıldırır. Fenn babasına hamile olduğunu söyleyince kral biraz daha sakinleşmek zorunda kalır ancak yine de ikisini cezalandırır. Ceza olarak 10 yıl sürecek olan ikiliye Thakorr doğacak çocuklarını bir imparator gibi yetiştirmeleri talimatını verir. Doğan çocuklarına Namor adını veren prenses oğlunu gerçekten oldukça merhametli olan bir imparator gibi yetiştirir.

Atlantis’e dönen Fenn ve Leonard, oğullarının başına gelenler ile onun daha özel olduğunu anlar. Üvey kardeşinin başına açtığı belalarla mücadele eden Namor, diğer Atlantislilere göre su dışında çok uzun süreler boyunca nefes alabiliyordu ve çok daha dayanaklıydı. Torunun çok güçlü olduğunu fark eden dedesi Kral Thakorr ise ona daha çok saygı duymaya başlar. Namor, 2. Dünya savaşı esnasında ise kahraman olma yolundaki en büyük adımını atar.

2. Dünya Savaşı Zamanları

Namor Kimdir - İlk Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

2. Dünya Savaşı devam ederken Atlantis yakınlarına bir grup dalgıç yaklaşır. Bu durumun kötü sonuçlara sebep olacağını düşünen Namor, dalgıçlarla konuşmaya karar verir. Dalgıçların Nazi askeri olduğunu öğrenen Namor onları durdurmak için Invaders ekibine dahil olmak ister ve bunu başarır. Invaders ekibinde ise Human Torch (Fantastik Dörtlü’de olan değil), Captain America ve Winter Soldier gibi karakterler ile yanyana mücadele eder. Suyun dışında mücadele eden Atlantislinin zayıflıkları ise yavaş yavaş ortaya çıkar. Su dışında olduğu için zihninde sorunlar yaşamaya başlayan Namor bir anda Nazi tarafını desteklemeye başlar ve Invader‘a saldırır.

Captain America Kimdir?

Babasıyla birlikte görev yapan Paul Destine, Namor‘u akıl sağlını tamamen kaybetmiş bir şekilde yakalar ve onun zihnindeki bütün anıları siler.  Evsiz ve sorunlu bir hayata yakalanan Namor, güçlerini kullandığı bir esnada Human Torch (Fantastik Dörtlü’ye üye olan) tarafından görülür. Onun çok güçlü olduğunu anlayan Human Torch, kendisini daha iyi tanıması için sakallarını yakar. Gördüğü bu güçlü kişinin normal bir insan olmadığını anlar. Solungaçlarını görünce onu bir nehire fırlatır. Su ile temas ettikten sonra zihni açılan Namor hemen Atlantis’e gider. Atlantis’in nükleer deneyler sonucunda yerle bir olduğunu gören karakterimiz o andan itibaren sadece tek bir amaç edinir; insanlığa karşı savaş vermek.

Namor’un Güçleri

Namor Kimdir - İlk Marvel Karakteri - Sinema Hanedanı

Ailesi tarafından ” İntikamın Çocuğu ” olarak da isimlendirilen Namor, insanlığa karşı çok büyük bir nefret duysa dahi gerek Sue Storm’a olan sevgisi gerek ise kendi menfaatleri için kahramanlık yapar. Namor, Magneto‘yu yenecek hatta Avengers ekibini Hulk‘un yardımıyla bile olsa darmadağın edebilen güçlere sahiptir. Namor’un güçleri şöyle sıralanabilir:

  • Bileklerindeki kanatlar ile uçabilme
  • Deniz canlıları ile telepatik olarak iletişime geçebilme
  • İnsanüstü hız, çeviklik ve kuvvet
  • Uzun ömürlü olma
  • Yaralardan sonra iyileşebilme
  • Suyu kontrol edebilme

Namor bütün bunların yanı sıra Atlantis’in kralı olması ve ailesinden aldığı eğitim sayesinde oldukça bilgili ve zekidir. Onu henüz sinemada net bir biçimde izleyememiş olsak bile düşünmesi bile heyecan verici.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap