1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu?

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu?

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Jennifer Lawrence, Hollywood‘daki en sevilen ünlülerden biri ve bazıları hala J-Law olarak adlandırsa da çoğu insanın bildiği bir isimdir. İyi bir oyuncu olan Lawrence, saygın olduğu kadar popüler olan nadir yıldızlardan biri olmayı başardı. Tüm şöhretine ve servetine rağmen, Lawrence da oldukça alçak gönüllü ve bundan dolayı her geçen dakika daha fazla insanın dikkatini çekiyor. Peki bu şöhrete nasıl sahip oldu?

İş Başında Öğrenme

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Çoğu insan Jennifer Lawrence’ın eğitiminin olmadığını öğrenince şaşırabilir. Oyuncumuz aslında oyunculuk tutkusunu sürdürmek için 14 yaşında ortaokuldan ayrıldı. 60 Minutes röportajında bir lise diploması bile olmadığını söyledi. “Kendimi eğitmek, kendi yolumu oluşturmak istedim. Yapmak istediklerimi buldum ve hiçbir şeyin yoluma çıkmasını istemedim. Uzun yıllar boyunca arkadaşlarım bile kariyerim kadar önemli değildi.” şeklinde açıkladı. Lawrence’ın deneyerek öğrenme yolunu seçmesinin sebebi okulda öğrenim gördüğü zamanlarda kendini çok rahatsız hissetmesiymiş.

Okulda çok mücadele ettim. Kendimi hiç akıllı hissetmedim. Senaryo okuduğumda ve eğer biri böyle hissetseydi nasıl görüneceğini tam olarak bildiğimi hissediyorum ama okul beynimin bir parçası değildi. Kendime bu kadar güvenebileceğim bir şey olduğunu bile bilmiyordum ve oyuncu olmak istediğimi fark ettiğim an gitmesine izin vermek istemedim.

Göründüğü üzere oyuncu olma içgüdüsü konusunda haklıymış. Yani siz de güvendiğiniz yeteneklerinizin ve fırsatların peşinden koşun. Bu da bir tavsiye olsun.

Şanslı Bir Başlangıç

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Lawrence küçük yaşta başladığı kariyerinde güzel fırsatlar elde etti. W Magazine için verdiği röportaja göre ilk seçmesi olan veterinerlik rolü için bir video çekmiş ve en başından güzel bir başlangıç yapmış. Sonunda, ilk rolünü MTV‘nin My Super Sweet 16’sına 2005 tanıtım kısa filminde oynadı. MTV tanıtımından sonra TV konserleri gelmeye başladı. Bill Engvall Show‘un oyuncu kadrosuna düzenli bir yer edinmeden önce Monk ve Medium gibi çeşitli şov bölümlerinde rol aldı. Bu dizi üç sezon sürdü ve Lawrence sonsuza kadar sitcom yıldızı olacağını düşünmeye başlamıştı.

Hollywood Reporter‘a, “Bir sitcomdayken düzenli maaş çekebildiğim için gayet memnundum. Belki hep sitcomlarda olmanın bir yolunu bulabilirim dedim. Bu tür bir kariyere sahip olabileceğimi hiç düşünmemiştim.” dedi.

Büyük Çıkış

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Bir dizi bağımsız filmde rol aldıktan sonra Lawrence, Deborah Granik‘in Winter’s Bone (Kış Kemiklerin) filminde rol aldı. Granik, Lawrence’ın gerçekten güzel bir kadın olmasına rağmen seçmelerde onun ortalama ve gerçekçi görünüşüyle ilgilendiğini söyledi. Granik, “Onunla ikinci karşılaştığımda, karakter için ne istediğini gerçekten açıkça bir şekilde iletti ve onun dediği gibi oldu.” dedi. Lawrence bu rol sayesinde Academy Award (Akademi Ödülü) adaylığı kazandı. 20 yaşında olmasına rağmen çok iyi bir noktaya gelmişti ve dediğine göre kendisi bile bir süre inanamamış.

Sonrasında büyük işler geldi. Lawrence, düşük bütçeli Like Crazy (Deli Gibi) ve The Beaver (Kunduz) gibi filmlerde oynuyordu ama kısa süre sonra X Men: First Class (X Men: Birinci Sınıf ) filminde Raven / Mystique karakterini canlandırarak büyük piyasaya giriş yaptı. Yönetmen Matthew Vaughn, Lawrence’ı hem güzel olduğu için hem de güzelliğine rağmen oyunculuğuyla öne çıktığı için seçtiğini söylüyor ve ekliyor “Sadece güzel birini istemiyordum, bana karakteri oynayabilecek biri lazımdı”.

İlk büyük çıkışından sonra Suzanne Collins’in kitabının uyarlaması The Hunger Games (Açlık Oyunları) filminde Katniss Everdeen olarak başroldeydi. Yönetmen Gary RossWinter’s Bone’u izledim ve sadece olağanüstü yetenekli biri bu şekilde oynayabilir diye düşündüm.” diyor ve ekliyor “Sonra kendisiyle tanıştım onu çekici ve zeki biri olarak gördüm. Deneme çekimi yaptığımızda ise beni resmen büyüledi.” İki büyük film de başarılı oldu ve Lawrence’ın yıldızı parladı. Lawrence kendini Mystique ve Katniss olarak bulduktan sonra bir sürü farklı işte bulundu.

Ödüller Geliyor!

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Açlık Oyunları‘nın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, David O. Russell’in filmi Silver Linings Playbook’da (Umut Işığım) yer aldı ve performansıyla eleştirenleri hayrete düşürdü. Hayranlarına daha önce izlemedikleri bir şeyi sunan Jennifer Lawrence, Altın Küre ve film için Akademi Ödülü topladı. Ayrıca Oscar için de yola çıktı.

Ertesi yıl, Russell’s American Hustle’da (Russell’ın Amerikan Koşuşturması) bir adamın korkunç karısı olarak birden fazla adaylığı ve bir başka Altın Küre‘yi aldıktan sonra ödül sezonu için tekrar aday olacaktı. İki yıl sonra da yönetmen Joy ile üçüncü iş birliğinde tekrar aday gösterildi. Son iki performansıyla, iki kez sırasıyla 22 ve 23 yaşında aday gösterilerek en genç oyuncu olarak tarih yazdı.

Sesini duyurmak

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Lawrence önemli konuşmalardan da uzak durmuyor. Sıklıkla kilosu hakkında şaka yaparken Hollywood‘un imkansız kilo standartlarını eleştirdiğinde daha ciddi konuşuyor. Bir zamanlar bir dizide çıplak durduğunu ve bir üretici tarafından kilosu için azarlandığını açıkladı.

American Hustle‘deki ortak yıldızlarından daha az ücret aldığını gösteren 2014’ün Sony e-posta sızıntısının ardından Lawrence, Hollywood cinsiyet ücret farkını patlattığı bir yazı yazdı. O zamandan beri siyasi iklim hakkında konuştu ve kampanya finansmanı konusundaki görüşleri halka açıklamaktan çekinmedi. Aynı zamanda Lawrence, yolsuzlukla mücadele savunma grubu Temsilcisi yönetim kurulu üyesi. Lawrence‘ın adı ve varlığı sinema bileti satmaya yardımcı olduğu gibi, kamu malı olan önemli bir ses olarak etkisinden de yararlanıyor.

Kısa bir ara

Jennifer Lawrence Nasıl Büyük Bir Yıldız Oldu? - Sinema Hanedanı

Jennifer Lawrence’ın sönük zamanları da olmadı değil. Çok başarılı kariyer kazanmasından sonra Lawrence, Passengers (Uzay Yolcuları) ve Red Sparrow (Kızıl Serçe) gibi filmlerinde önceki çalışmaları gibi aynı coşkuyu toplayamadı. Bu yüzden oyuncu bir süre geri adım atmaya ve zamanını diğer projelere yatırmaya karar verdi.

2018’in başlarında, zamanını politikaya ayırmak için setlerden bir yıllığına ayrıldığını açıkladı. Dark Phoenix (Karanlık Phoenix) için Mystique rolü de dahil olmak üzere diğer projelerine de devam etmesine rağmen, belki de bu uzaklaşma onun için iyi bir karardır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

  2. 6 ay önce

    Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir