İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnceleme
 3. James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi: Yerli Hayran Filmi

James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi: Yerli Hayran Filmi

2019'da yayınlanan ilk yerli hayran filmi James Potter ve Kayıp Asa'nın devam filmi olan James Potter ve Kılıcın Varisi.

James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi - Sinema Hanedanı

Şubat 2019’da James Potter ve Kayıp Asa filminin yayınlanmasıyla ilk defa bir Türk yapımı Harry Potter fan filmi izlemiştik. Yaklaşık 1.5 yıllık bir aradan sonra da karşımıza bu yapımın ikinci bir devam filmi geldi ve öyle görünüyor ki 3. Bir film daha gelecek. Bugün sizlerle Türkiye’de ilk kez böylesine bir yapım ile karşılaşmamızı sağlayan James Potter serisinin 2. Filmini, James Potter ve Kılıcın Varisi‘ni inceleyeceğiz. Keyifli okumalar…

James Potter Ve Kılıcın Varisi Konusu

James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi - Sinema Hanedanı

Hogwarts‘da yeni bir yıl başlangıcıdır. Tüm öğrenciler Hogwarts Ekspresi ile okula giderken başrolü paylaşan iki karakter şans eseri bir şekilde kompartıman da karşılaşırlar. Albus Severus Potter ve Scorpius Malfoy Aralarında gerçekleşen ufak bir diyalogdan sonra da sanırız Albus, Scorpius‘a ısınır ve bina seçimlerinde seçmen şapkaya Slytherin‘e gitmek istediğini söyler. Böylece yıllar boyunca Gryffindor seçilen Potter ailesi ilk kez bir Slytherin‘e sahip olmuştur.

James‘in çapulcu haritasında fark ettiği ilginç bir olaydan sonra bazı öğrenciler ortadan kaybolmaya başlar. Buna arkadaşı Allice de dahildir. Sonrasında da James Profesörün yardımıyla Allice‘in Kral Arthur’un Canavarı tarafından kaçırıldığını öğrenir ve ekibimiz Hogwarts‘a dönüp Allice‘i kurtarma çalışmalarına başlar.

James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi - Sinema Hanedanı

James ve Scorpius takımımızdan ayrılıp kuyuya Allice‘i kurtarmak için giderler. İkisi de canavar tarafından sıkıştırılır fakat tam bir şeyler olacak der iken Allice kılıcı alır ve onları kurtarır daha sonrasında da kılıç James‘in eline geçer ve canavar insan formuna döner.

İnsan formunda bile güçlü olan canavar James‘i kuyudan çıkarıp “sanırız” karanlık ormana götürür ve burada aralarında bir kılıç düellosu başlar. Fakat James tam kazandı derken canavar son bir hamleyle James‘e kılıcı saplar. Ve film tam da burada biter.

James Potter Ve Kılıcın Varisi Hakkında Düşüncelerim

James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi - Sinema Hanedanı

Bundan yaklaşık bir ay önce Harry Potter fan filmlerini izleyip sizlere inceleme hazırlıyordum. Ve bu fan filmlerini izlerken çok ilginç bir şekilde 1 yıl önce yayınlanmış Türk yapımı bir Harry Potter fan filmine denk gelip izlemiştim. Ve bana böyle bir film olduğunu söyleyen kişi de ikinci filmin kadrosundan birisi idi. “Buradan Rıdvan Durmuş‘a teşekkür ediyorum” Kendisiyle gerçekleştirdiğim ufak bir sohbet ile de film hakkında daha fazla bilgi edinebildim.

Öncelikle, ilk filmde yer alan incelemem de de bahsettiğim gibi; Türkiye’den böyle bir yapımın çıkması beni çok sevindirdi. Harry Potter hayranı olmam dışında Fantastik ve Bilimkurgu yapımlarına olan ilgim her geçen gün artmaktadır. Fakat bu tarz yapımlar Türkiye‘de ilgi görmüyor değil, ilgi gösterilmesi sağlanmıyor. Dolayısıyla kendi yaşımda genç birilerinin elinden böyle bir yapımın çıkması beni gerçekten de mesut etti diyebilirim.

James Potter Ve Kılıcın Varisi İncelemesi - Sinema Hanedanı

James Potter ve Kılıcın Varisi, diğer Harry Potter fan filmlerine oranla efekt ve oyunculuklar tarafından biraz daha geride kalıyor. Fakat serinin ilk filmi Harry Potter ve Kayıp Asa filmi ile kıyasladığımız zaman gerçekten de büyük bir gelişimi de görmüyor değiliz. Ve bu filmin de “tekrar söylüyorum” gençler tarafından oluşturulduğunu bir kez daha hesaba kattığımızda işler biraz daha dengeleniyor denilebilir.

Bu filmi saatler boyunca göğsümü gere gere övebilecek bir haldeyim fakat objektif de bakmak lazım işe. Film fan filmleri klasmanında geride fakat Türk yapımı fantastik filmlerinde de önde. Değerlendirmesi size kalmış…

James Potter ve Kılıcın Varisi Filmini İzle
4.7
James Potter ve Kılıcın Varisi

 • Yönetmenlik 4.5
 • Senaryo 4.5
 • Oyunculuk 4
 • Kurgu 5.5
 • Sinematografi 5
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 6 ay önce

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir