1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

2011 yılında HBO açıkladığından beri Game of Thrones (Taht Oyunları), dünya çapında milyonlarca insanı yakalayan dünya çapında bir dizi oldu. Fantastik ögeleri tadında bir aksiyon, çarpıcı görsel efektler, uluslararası setler ve yetenekli oyuncularla birleştiren dizi HBO’nun en popüler ve karlı dizilerinden biri oldu. Bu arada dizinin yıldızları, Emilia Clarke, Kit Harington ve Sophie Turner dahil olmak üzere, her biri yepyeni projelerle ünlendi. Bununla birlikte yoğun bir çekim takvimi, çok sayıda ve büyük prodüksiyonlu savaş sahneleri ve her karakter için yazılan zorlu yolculuk hikayeleri barındıran dizi çekilirken oyuncular da bazı zorluklara katlanmak zorunda kaldı.

Red Wedding (Kızıl Düğün)

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

İzleyenlerin gördüğü üzere Game of Thrones çekimleri oldukça zor olan bir sürü sahneye sahip ama şüphesiz ki hem izlemesi hem sindirmesi hem de çekilmesi en zor sahne Red Wedding (Kızıl Düğün). Stark hanesinin en büyük varis oğlu Robb Stark (Richard Madden), müttefikleri Frey hanesinin kızıyla evlenmeye söz vermiş ama başka bir kıza aşık olmuş ve yeminini bozarak onunla evlenmişti. Bunu hazmedemeyen Frey hanesi, dost gibi davranarak onları evlerinde ağırlamış fakat ihanete ihanetle karşılık vererek Robb, hamile karısı Talisa (Oona Chaplin) ve oğlunun, gelininin ve torununun ölümünü izlettikten sonra annesi Catelyn’i (Michelle Fairley’i) öldürmüşlerdi.

Oyuncuların hiçbiri Red Wedding sahnesini çekmeye can atmıyorlardı ama Michelle Chaplin (Eugene O’Neill’in büyük torunu ve Charlie Chaplin’in torunu) kısacık bir sekansla bize tüm sahnenin duygusunu aşıladı. Yerde “donarak” ve sahte kanla kaplı bir şekilde, diğer oyuncularının sahnelerini bitirmesini bekledi. Talisa karakterinin defalarca karnından bıçaklanarak öldürülmesinden ve Robb’un vahşice katledilmesinden sonra ortaya çıktı ve mükemmel bir oyunculukla kendi sahnesini tamamlayarak karakteri Cathlyn’e veda etti.

Chaplin’in yeteneği ve emeği özellikle bu rahatsız edici sahnenin, dizideki son sahnesi olduğu göz önüne alındığında, inanılmazdı.

Duman Solumak

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Game of Thrones’un yedinci sezonunda dünya küçülmeye ve hikaye sonuca ulaşmaya başladığında henüz tanışmayan karakterlerin artık bir araya gelmesi gerekiyordu. Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) ilk defa bir Lannister ile tanıştığında çok da iyi gitmemişti ve Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau) ile yaptığı savaş sezondaki en büyük ve önemli savaştı. Savaş sırasında Jaime‘nin sağ kolu olan Bronn (Jerome Flynn), Daenerys‘in ejderhası Drogon‘a karşı savaşmak için bir mızrak kullanmalıydı, çünkü tek eli olan Jaime bunu yapamazdı. Bronn, Drogon’a başarılı bir atış yaptıktan sonra ejderha düzeneği yakarak kül etmişti ve Bronn ölmese bile alevlerin arasında kalmıştı.

Drogon, sahnenin çoğunda savaş meydanına ateş püskürttüğünden, Flynn dahil tüm oyuncular bol miktarda duman solumak zorunda kaldı. Görüntü yönetmeni Robert MacLachlan, dumanı olabildiğince gerçek gösterebilmek için, çoğu oyuncunun maske takmasına neden olan siyah duman ve gerçek alevler için mazot yaktığını belirtti. Flynn maskeyle oynayamayacağı için dumana en fazla maruz kalan oyuncuydu ve izlerken de dumanın onu ne kadar zorladığını anlayabiliyorsunuz.

Ezilen Snow

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Game of Thrones’un altıncı sezonunda gerçekleşen The Battle of the Bastards (Piçlerin Savaşı), Sansa’nın kardeşi John Snow’a sığınarak, sadist kocası Ramsay Bolton’dan (Iwan Rheon) kaçışındaki uzun olaylar zincirinin son halkasıydı. Ve insanlığın hem en iyisini hem de en kötüsünü temsil eden iki karakter arasında uzun zamandır beklenen hesaplaşma gerçekleşti.

Yayınlandıktan sonra senaryo ve yönetmenlik açısından Emmy ödülüne layık görülerek Game of Thrones tarihindeki en iyi savaş sahneleri arasında yerini aldı.

Game of Thrones‘taki savaşlarda her an bir öncekinden daha acımasızdır ve savaş boyunca, kahraman olan Jon Snow‘un kazanması çok da olası görünmez. Bir noktada Harington’ı dehşete düşüren sahne, kurtulmaya çalışan askerlerin ve cesetlerin arasında nefes nefese yüzeye çıkması gerektiği sahneydi. Ekranda inanılmaz bir görüntü elde edilmesine rağmen, Harington o zamandan beri ezilmenin en büyük korkularından biri olduğunu ve filmin bu sahnesinden hoşlanmadığını itiraf etti.

Brienne vs. Gerçek Bir Ayı

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Brienne of Tarth ikinci sezonda göründüğünden beri dövüş becerisiyle ve sadakatiyle beraber gönlümüzü kazandı fakat bunda Gwendoline Christie’nin oyunculuğunun da etkisi büyük. Catelyn Stark dahil ölen birkaç karaktere hizmetlerinden sonra Brienne, onun cesaretine ve yeteneğine saygı duyan Jaime Lannister ile gerçek bir dostluk kurdu. Kingslayer (Kral Katili) ile bağı ve Ramsay Bolton‘un işkencelerinden Sansa‘yı kurtararak ölmüş olsa bile Catelyn‘e olan bağlılığını kanıtladı ve Brienne, hayranların favorisi haline geldi.

Brienne’in hayatı tehlikeye girdiğinde hayranların korktuğu kadar Christie’nin de gerçekten korktuğunu biliyor muydunuz? Brienne ve Jaime, Bolton Hanesi avcısı Locke tarafından ele geçirilip tutulduklarında, her ikisinin hayatı da tehlikeye girmiş ve Brienne’i tecavüzden kurtarmaya çalışan Jaime sağ elini kaybetmişti. Ayrıca son hesaplaşmada Locke, Brienne’i dövüş çukurunda bir ayıyla dövüştürürken Jaime onu kurtardı. Christie bu sahnelerde aralarında elektrikli tel olmadan kocaman ve vahşi bir hayvanla yüzleşmenin çok korkutucu olduğunu söyledi.

Yaşarken Ölmek

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Neredeyse üç sezon Demir Taht‘ı elinde tutan Cersei Lannister‘ın (Lena Headey) sadist büyük oğlu Joffrey Baratheon’ın (Jack Gleeson) kendi düğününde öldürülmesi çok büyük bir olaydı. Joffrey, dizinin başından beri sevilmeyen (nefret edilen) bir karakterdi. Ned Stark’a iftira atarak onu idam etmesi bütün Game of Thrones hikayesini değiştiren bir şeydi.

Dördüncü sezonun başlarında Joffrey, kendine yakışır çok iğrenç bir şekilde, Margaery Tyrell‘le düğünü sırasında, annesi ve dayısı/babası da dahil olmak üzere tüm misafirlerin önünde acımasızca içtiği şaraptan zehirlenerek öldü. Oyuncu Jack Gleeson Joffrey’i oynadığı son saniyelerde boğulmanın yanı sıra, gözlerini açık tutmanın kendisi için en zor kısmı olduğunu söyledi. Sonrasında CGI ile biraz düzeltildikten sonra sahne cidden olması gerektiği gibi bir ölüm sahnesine dönüştü.

Kefaret Yürüyüşü

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

İzleyicilerin adeta nefret etmeyi sevdiği karakterlerden Cersei Lannister, ikiz kardeşi Jaime ile ensest ilişkisi ve bu ilişkiden doğan çocukları yüzünden İnanç tarafından cezalandırılmıştı. Dizinin beşinci sezonunun sonunda, kasaba halkı onu sözlü ve fiziksel olarak istismar ederken King’s Landing‘de kefaret yürüyüşü yapmak zorunda kaldı.

Bu yürüyüş bir sürü tartışmaya sebep oldu. Hırvatistan‘ın Dubrovnik kentinde eski bir kilisenin yakınında çekildi ve sahnenin içerdiği çıplaklıktan dolayı neredeyse yasaklanıyordu. Ve sonunda aktris Lena Headey, birkaç nedenden dolayı bir ceset kullanılmasını istedi. Görsel efektlerin büyüsü sayesinde Rebecca Van Cleave‘nin vücuduna Cersei’nin yüzü yerleştirildi. Sonuç olarak Van Cleave, Dubrovnik sokaklarında üç gün boyunca tamamen çıplak yürürken, figüranlar ona hakaret ederek yemek fırlattılar. Lena Headey zahmetli, zor ve korkutucu bir film deneyimi yaşadı.

Öldüğünü Saklamak Ölmekten Daha Zordur

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Jon Snow’un şaşırtıcı ölümüyle izleyiciler bir kez daha bu dünyada kimsenin güvende olmadığını hatırladılar. Beşinci sezonun finalinde Lord Commander of the Night’s Watch (Gece Nöbetinin Lord Kumandanı) Jon Snow, kendi adamları tarafından ihanete uğradı ve duvarın ötesindeki Wildlings (yabaniler) ile ittifakı yüzünden tekrar tekrar ihanet suçlamasıyla bıçaklandı. Ölüp ölmediği gelecek sezon başlayana kadar çok tartışıldı.

Kit Harrington, John Snow’un geri dönmeyeceğini söyleyerek resmen yalan attı. Sonraki sezonda gördük ki John Snow ölmesine rağmen Melisandre tarafından geri diriltildi. Harington‘un yalan söylemekten nefret ettiği ve hayranların bulunduğu yerden, saçlarının uzunluğuna kadar her şey hakkında spekülasyon yapmasıyla, dünya çapında incelemeye katlanmak ve saatinin gerçekten bittiğini açıklamak zorunda kaldı. Barack Obama gibi büyük hayranların Jon Snow‘un kaderi hakkında endişeleri vardı ve Harington, bir yıldan fazla bir süredir son derece sır tutmak zorunda kaldı. Anlattığına göre çok hızlı araba kullandığında bir polis memuru onu durdurmuş ve ölüp ölmediğini söylemesi karşılığında ceza kesmeyeceğini söylemiş. Şaşıran Harington, en büyük spoilerı “ben ölmedim.” diyerek polis memuruna itiraf etmiş. (Mükemmel olay)

Körlük Sahte, Acı Gerçek

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Starkların küçük kızı Arya Stark (Maisie Williams) küçük bir kızdan, tehlikeli ve eğitimli bir suikastçiye dönüştü. Babasının idamını izledikten sonra erkek kılığında Duvar’a gitmeye çalışmış ama başaramamıştı. Westeros’tan Braavos’a yolculuk yapmış ve gizemli yüz değiştirici Jaqen H’ghar‘dan eğitim almak için adını bırakmayı kabul etmişti. İçeride yerini kazanmak için Evin dışında günlerce bekledikten sonra, Arya‘nın eğitim almasına izin verilir. Ancak yüzleri nasıl değiştireceğini öğrenir öğrenmez yeteneğini, öldürülecekler listesindeki isimlerden biri olan Meryn Trant‘ı öldürmek için kullanır. Ancak Meryn‘in ölme sırası henüz gelmediği için Arya, Jaqen tarafından “hiç kimse” olarak yaşayana kadar kör bir dilenci olarak cezalandırılır.

Arya körken gözleri tamamen bulutluydu ve izleyiciler kesinlikle ikna olmuştu. Ne yazık ki Williams için, elle boyanmış lensler son derece acı vericiydi. Williams, gözleri çok acısa bile, Arya‘nın kör olduğu her çekimin tam olarak doğru olmasını sağladı.

İşkenceyi Hissettirmek

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Demir Adalarının varisi Theon Greyjoy (Alfie Allen), Starklara ihanet ederek Winterfell’i ele geçirmişti. Sonrasında en genç Greyjoy, kendini sadece “Reek” olarak kabullenene kadar, fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan sadist Ramsay Bolton tarafından ele geçirildi. Sonunda Demir Taht savaşında Daenerys ve Jon Snow ile ittifak kurdu ve Theon onu kurtaran ablası Yara‘ya sadakatini göstererek tahtı ona bıraktı.

Belki de Allen için dizi boyunca dayanması en zor sahneler Ramsay’nin ona yaptığı işkence sahneleriydi. Bu sahnelerin sezonun çoğunda bulunduğu ve vahşice parçalanıp dövüldüğü düşünülürse gerçekten çok zor olmalı. Allen için işkence görüyormuş gibi davranmak kolay olmamış ve o zamandan beri oynamanın ne kadar zor olduğu hakkında konuştu. Kendi zihninin karanlık yerlerine gittiğini ve işkence içeren filmleri izlediğini de belirtti. Mesela Quentin Tarantino‘nun kanlı klasik Rezervuar Köpekler filmi. Bu sahneler Theon’un güçlü olmasını sağlamasına rağmen Theon’un hikayesi Sansa kadar travmatik ve zor.

Ölümüne Uğraşmak

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Ailesinin daha az göze çarpan üyelerinden biri olarak, bazı izleyiciler dizide önemli bir rol oynamasına rağmen Lancel Lannister‘ı (Eugene Simon) unutmuş olabilirler. Genç Lancel ile ilk tanıştığımızda Kral Robert tahtaydı. Kuzeni Cersei ile evliliği planlandıktan sonra Lancel, ikinci sezonun Karasu Savaşında ağır yaralandı ve iyileşmesi sırasında biraz geri plana itildi. Lancel geri döndüğünde, Serçeler adı verilen baskıcı bir dini mezhebe katıldı ve Kral Topraklarının vatandaşlarını kendi ailesinin üyeleri de dahil olmak üzere suçlarını ödemeye zorladı.

Serçeler tarafından cezalandırılıp kefaret yürüyüşüne zorlanan Cersei daha da kızgın hale gelmişti. Ve kendi duruşmasına katılmak yerine intikamını, Kral Toprakları boyunca Çılgın Ateş kullanarak septi ve bir sürü insanı yakarak aldı. Davası sırasında kayıp Cersei‘yi bulmak için gönderilen Lancel, planını öğrenir, ancak çabalarına rağmen patlamayı zamanında durduramaz. Sonuç olarak Simon, karanlık bir zindanda sürünerek saatleri harcadı, 27 kez boğuldu ve kendini Lancel‘in son anlarında gerçek bir ter katmanı görünmesi için çalıştı.

Ramsay Balton Hak Ettiğini Bulur

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Game of Thrones’un en sadist karakteri Ramsay Bolton, Iwan Rheon tarafından muhteşem bir şekilde canlandırıldı. Ramsey’le ilk defa üçüncü sezonda tanıştık ve kendisi John Snow gibi bir piçti. Ancak babası Roose Bolton’a yardımlarından sonra babası onu Bolton olarak kabul etmişti. Ramsey, Theon’a ve Sansa’ya uyguladığı işkencelerden sonra Bolton adını elinde tutmak için babasını ve üvey annesini de öldürdü. The Battle of the Bastard’da yenilgi alması ve başkalarına çektirdiği acıları yaşayarak ölmesi çoğumuzu gaza getiren sahnelerdi.

Jon ve Ramsey Winterfell’de karşı kaşıya geldiklerine Ramsey alay edercesine Rickon’u serbest bırakarak koşmasını söylemiş sonrasında da resmen onu avlar gibi okla vurarak öldürmüştü. Bu sahneler Kit Harington yüzünden iki kere çekilmek zorunda kalmış. Harington’ın söylediğine göre Rheon ona karşı çok nazikmiş ama sonrasında kendisine bir içki ısmarlatma fırsatını da kaçırmamış.

Kış Geliyor Ama Duş Yasak

Game of Thrones Oyuncularının Yaptığı Fedakarlıklar - Sinema Hanedanı

Sansa Stark‘ı oynadığı yıllarında Sophie Turner, ailesi öldüğünde veya evinden çıkarıldıktan sonra Winterfell Leydisi olarak kontrolü ele geçiren en büyük Stark kızı olarak çok zorluklar yaşadı. Sansa prenses olmaktan başka bir şey istemeyen şımarık bir çocuk olarak başlasa da fiziksel, psikolojik şiddetten ve birçok sevdiğinin ölümünden sonra akıllanmış ve güçlü bir kadına dönüştü.

Sansa, King’s Landing‘ten kaçtıktan sonra zor bir geçiş yaşarken, Turner‘ın saçlarını yıkamayı bırakması istendi, böylece Sansa‘nın en karanlık zamanlarında saçları mümkün olduğu kadar dağınık görünüyordu. Sansa’nın saçları karakterinin önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Doğal sarışın olan Turner‘ın saçlarını düzenli olarak boyamak zorunda olduğu gerçeğinin ötesinde, saç stilleri de Sansa‘nın Game of Thrones dünyasındaki mevcut konumu ile ilişkilendirildi. Bu yüzden Sansa’nın karanlık ve zor dönemleri Sophie Turner için de zor geçiyordu.

Gerçekten Game of Thrones çok emek harcanmış bir dizi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    Burda 7 dklık yazı var zam yap patron

  2. 7 ay önce

    En beteri kızıl düğün ve ramsey sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir