İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri

Yıllar süren efsanevi bir macerayı tekrar hatırlamak istedik. İşte karşınızda Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri:

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Game of Thrones 10 yıl ve 8 sezondan sonra final yaptı. Final çok beğenilmedi maalesef ama bel ki de önemli olan sonuç değil süreçtir. Gerçekten daha önce izlemediğimiz kalitede görüntüler ve çok akıllıca, sürprizlerle dolu bir hikaye izledik. İşte karşınızda Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri:

Hiçbir Karaktere Bağlanmamamız Gerektiğini Anlıyoruz

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri listemizin ilkine başlayalım o zaman. İlk kitapları okuyan ya da diziyi izleyen herkes Lord Eddard Stark’ın başrol olduğunu ve onun Lannister’larla mücadelesini izleyeceğimizi düşündüğüne eminim çünkü ben de öyleydim. O idam edilmeye yürürken şimdi kurtulacak, şimdi kurtulacak dememize rağmen kafası kesildi ve öldü. Bu sahnenin en çok duraklatılan ya da tekrar tekrar izletilen sahnelerden olması doğal. Klasik bir cümle olarak “başrol ölürse dizi biter.” Lafını hiçe saydı bu dizi ve bize bir karakteri anlatmak yerine kocaman bir dünya sundu. Buna alışık olmayan biz anlamamıştık tabi. Eminim ki “ölmemiştir, ölemez bir şekilde kurtulmuş olması lazım” diyen birçok insan sahneyi tekrar tekrar izleyenler arasında. Ya da benim gibi eski güzel günleri hatırlamak izleyenler.

Daenerys’in Ejderhaları Hayat Buluyor

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Daenerys ile ilk tanıştığımızda abisi Viserys’in altında ezilmiş küçük bir kızdı. Khal Drogo ile evlendi ve onun büyümesine tanık olduk. Khal Drogo öldüğünde ise Daenerys bir mucize sayesinde ejderhaların annesi oldu. Bu sahne çekimleriyle ve Game of Thrones’ta eski bir efsane olarak anılan ejderhaların dönüşüyle tekrar tekrar izlenen sahnelerden. Küçük bir kızdan bir Khalessi’ye sonra da ejderhaların annesine dönüştüğü sahne, bu sahne. Üç ejderha, Viserion, Rhaegal ve Drogon bu anda doğdu ve bu yüzden bir kraliçe oldu. Daenerys’in önünde ilk defa diz çökülmesi ve onun hakkı olan demir tahta yola çıkması… 1. Sezon 10. Bölüm gerçekten büyük sürprizlerle dolu.

Daenerys vs Astapor

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Daenerys demir tahtı almak için ejderhaların yetmeyeceğini, bir orduya ihtiyacı olduğunu anladığında Astapor’a gitmişti. Daenerys en güçlü ejderhası Drogon‘u güçlü Lekesizler ordusu ve çevirmeni Missandei karşılığında Kraznys‘e takas etmeyi kabul etmişti. O zamana kadar Valyria dilini bildiğini saklayan Daenerys, “Winter is coming (Kış geliyor)” sözlerinden sonra dizideki en ünlü sözlerini söylüyor. “Dragon is not a slave (Bir ejderha köle değildir)” diyor ve ilk Dracarys (Ejderha ateşi) emrini veriyor. Drogon’un Kraznys’i yakması ve orduya seslenmesi gerçekten tekrar tekrar izlenmeye değer sahnelerden.

Red Wedding Şoku

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Bu kesinlikle benim en sevdiğim ve tekrar tekrar izlediğim sahne. İzlemesi ne kadar zor olsa da en mükemmel sahnelerden. Çekimi de bir o kadar zor olmuş. (Game of Thrones çekimi zor sahneler yazısını koyabilirsin) Frey’lerin kızıyla evleneceğine söz veren Robb, Thalia adında bir kıza aşık olmuş ve onunla evlenmişti. Frey’in kızıyla Robb’un dayısının evliliğine karar verilmiş ve barış yapılmıştı. En azından biz ve Stark’lar böyle düşünüyorduk. Kanın gövdeyi götürdüğü bir katliam sahnesiydi. Daha da kötüsü dışarıda Arya ailesine kavuşmayı beklerken, hamile olan Thalia karnından bıçaklanarak öldürülmüş ve Robb bunu izledikten sonra boynu kesilmişti. Catelyn ise oğlunun ölümünü ve tüm katliamı izledikten sonra acı içinde can vermişti. Gerçekten zor bir sahne ama kendisini tekrar tekrar izletiyor. Bu arada Robb’un başının kesilip yerine ulukurdunun başının dikilmesi ve atla gezdirilmesi kitaplarda altı çizilse de dizide sadece 1 saniye gördüğümüz bir sahne haberiniz olsun.

Purple Wedding; Sevinsek mi, Üzülsek mi?

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Red Wedding’den kısa bir süre sonra, Westeros‘taki farklı bir düğünde de beklenmedik olaylar oluyor ama en azından bu sefer ölüm trajik olmaktan ziyade tatmin edici. İlk sezonda şımarık prens Joffrey yeterince itici bir karakterken sonrasında yaptıkları daha da beter. Babasının “hain” olarak kabul edilmesinden sonra Joffrey’nin Sansa ile evlenmesi doğru bulunmamıştı. Onun yerine Joffrey, Margaery Tyrell ile evlenecekti. Ama Game of Thrones dünyasında düğünler pek iyi gitmez. Kendisi şarabının içindeki zehir yüzünden ölüyor. Ölürken bile Tyrion’a suç atıyor ve Cersei, oğlu kollarında ölürken Tyrion’dan intikam almaya ant içiyor. Bu sahnenin tekrar tekrar izlenmesinin sebebi Joffrey’nin ölümünden zevk alınması olabilir.

Tyrion’ın Ünlü Dövüşle Yargılanmaları

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Purple wedding‘den (Mor düğün) sonra Tyrion, masum olmasına rağmen yeğeni ve Westeros hükümdarının öldürülmesi için hapsedilmişti ve esir alınmıştı. Bildiğimiz bir şey var ki Tyrion, mahkemeye çıkmak yerinde dövüşle yargılanmayı tercih ediyor. Önceki yargılanmasında Bronn ile tanışmıştı ve Bronn resmen onu kurtarmıştı. Purple wedding için de onu kurtaran isim herkesin sevdiği biriydi: Prens Oberyn. Tyrion için Prens Oberyn ve Cersei için Mountain (Dağ) dövüşte karşı karşıya geldi. Oberyn’in dövüşme sebebi Tyrion için değil, kardeşine tecavüz eden ve onunla birlikte çocuklarını öldüren Mountain’den intikam almaktı. Biz “hadi Oberyn öldür” diye tezahürat yaparken olaylar istemediğimiz şekilde gelişti ve Oberyn, kardeşiyle aynı kaderi paylaştı, Mountain tarafından öldürülmek. Game of Thrones‘ta birçok karakter korkunç şekillerde öldü ancak Oberyn‘in ölümü gerçekten unutulmaz olmaya devam ediyor. Bu listede genelde istemediğimiz şeyleri tekrar tekrar izlediğimiz görünüyor, neden acaba?

Night King ve Jon Snow Buluşması

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Seri boyunca Targaryenler, Starklar, Lannisterlar ve diğer eski aileler Demir Taht‘ın kontrolünü ele geçirirken, Yedi Krallık‘a doğru başka bir tehdit daha ilerliyor. Westeros‘u basitçe “duvarın ötesinde” olarak adlandırılan gizemli Kuzey’den ayıran devasa bir duvara rağmen, White Walker’lar (Ak Gezenler) ve onların ölümsüz ordusu Westeros‘a doğru tüm diğer yaşamları yok etmek için yoldalar.

Aslında White Walker’lar birkaç korkutucu güç sergiledi, ancak tüm gösterinin en ürkütücü olanı beşinci sezonda gerçekleşiyor. Jon Snow, Night Watch‘a (Gece Nöbeti) katılmaya ve White Walker’lara karşı savaşmaya ikna etmeye çalışmak için bir grup Wildlings‘i (Yabaniler) yanına alırken White Walker’lar onlara saldırır. Bir sürü kayıp verdikten sonra Jon Snow ve bazı kişiler kaçsa da gemiden gördükleri manzara korkmaları için yeterliydi. Night King (Gece Kralı) sessizce kolları kaldırır ve katlettiği herkesi tekrar canlandırarak ayağa kaldırır. Kimsenin konuşmadığı, hiçbir sesin çıkmadığı bir sahne bu kadar etkileyici olabilirdi. Gerçekten çok dehşet vericiydi. Jon Snow’un taht yerine kuzeyi korumayı seçmesi belki de bunu gördüğü içindir.

Jon Snow’un Dönüşü

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri listemizin belki de en çok izlenen sahnesine gelmiş bulunmaktayız. Wildlings (Yabaniler) ile yaptığı anlaşma yüzünden Night Watch (Gece Nöbeti) tarafından hain olarak ilan edilmiş ve ihanetle bıçaklanmıştı. 5. sezon finalinde Jon Snow’u ağır yaralı olarak bırakmıştık ve o yıl öldü mü, ölmedi mi soruları çok konuşulmuştu. 6. sezonda gördük ki Kızıl Rahibe Melisandre, Jon Snow’u hayata geri döndürmeyi başardı. Jon Snow’un gözlerini açtığı sahnede derin bir nefes alırken, izleyiciler de derin bir nefes verdiler. Tanrıların Jon Snow ile işi bitmemişti.

Hodor’un Hikayesi

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Game of Thrones çok sevilen karakterleri barındırıyordu ama çok azı Hodor kadar sevildi. Hodor kalbimizi tek kelimeyle çaldı “Hodor”. 6. Sezona kadar onun engelinin sebebi açıklanmamıştı. Bran Stark, 3 Gözlü Kuzgun’dan aldığı eğitim sırasında kendi başına hareket ederek mağaradaki büyüyü kaldırmıştı. Ormanın Çocuklarının ölümüne sebep oldu ve kapıyı tutması için Hodor’un geçmişine giderek onu delirtti. Hodor’un adının da “Hold The Door – Kapıyı Tut” kelimesinden geldiğini gördük. Ve görevini yerini getirirken can verdi. Bu sahneler güzel ama Hodor sevgim yüzünden bu sahneleri tekrar izleyemiyorum.

Battel of Bastards

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Battel of Bastards (Piçlerin Savaşı) 6. Sezonda bize görsel bir şölen sunan sahnelerindendi. En çok beklediğimiz ikili Jon Snow ve Ramsey Bolton karşı karşıya gelmişti. Ramsey’in Rickon’u öldürmesiyle başlayan savaşta herkes Jon Snow’un kazanmasını istiyordu ama Ramsey’in planının gerçekten zekiceydi. Çok büyük bir görsel şölen izledik ve gerçek bir savaş gördük. Bunun tadını tekrar yaşamak isteyen insanlar belli ki bu sahneyi tekrar izliyor. Ya da Ramsey Bolton’un yenilmesini ve ölmesini, acı çekerek ölmesini izlemek istemiş de olabilirler.

Cersei’nin Çılgınateşi

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Cersei, İnanç tarafından Sept’te yargılanacaktı. Peki sizce Cersei’yi yargılayabilir misiniz? Hayır. Cersei Sept’i ve içindeki başrahip, Margaery Tyrell dahil tüm Tyrell hanesini Çılgınateşle yaktı. Bu sahne çok gergin bir sahneydi. Herkes Cersei’yi yargılayacağını düşünürken Cersei, balkondan gülerek onların yanmasını seyretti. Bir sürü önemli karaktere veda ettik. En güçlü hanelerden Tyrell hanesinin ise sonu geldi. Artık Lannister’lar hüküm sürüyordu. Kral Tommen, nedenini anlamadığımız bir şekilde annesi Sept’in yanışını gülerek seyrettiği sırada aynı manzaraya bakarak intihar etti. Sonrasında sezon en can alıcı yerde bitti: Cersei’nin tahta geçmesiyle. Bu sahneyi gerilim sevenlerin çok izlediğini düşünüyoruz çünkü çoğu gerilim filmi bile bu kadar değil.

Kış, Frey Hanesi İçin Geliyor

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Walder Frey, Red Wedding sırasında annesini ve erkek kardeşini katlettikten sonra Arya Stark, ömür boyu intikam alma görevine başlamıştı ve her gece uyumadan önce öldürmek istediği kişilerin isimlerini söylüyordu. Sonunda, yüzünü değiştirebilecek Jaqen H’ghar’la tanışmış ve Braavos‘a gidip eğitim almıştı. Frey hanesine gelen Arya, Walder Frey’den ona iki oğlundan yapılmış bir turta yedirdikten sonra öldürerek intikamını aldı. Red Wedding’i izlemeyi sevenler intikamının alınmasını da izlemek ister değil mi?

Viserion’un Geri Dönüşü

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Şunu anlıyoruz ki Night King’in olduğu sahneler sessiz ve gergin geçiyor. Cersei’yi White Walker’ların varlığına ikna etmek için Jon ve arkadaşları duvarın ötesine geçmişti. Bir White Walker almayı başardılar ama diğer White Walker’lar onlara saldırınca Daenerys ejderhası Viserion ile onlara yardım etmeye gelmişti. Night King’in attığı mızrakla Viserion ölmüştü. Bu sahneyi daha da etkileyici yapan şeyse Viserion’un diriltilerek Night King’in tarafına geçmesi. Night King’in son sezonda harcanmadan önceki karizmatik zamanları…

Jon Snow’un Gerçek Ailesi

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Jon Snow’u Ned Stark’ın oğlu olarak tanısak da olmadığını öğrendik. Jon Snow, Daenerys’in kardeşi Rhaegar Targaryen ve Ned’in kardeşi Lyanna Stark’ın oğlu. Bunu çoğumuz talahmin etmiştik. Bran’in geçmişte Rhaegar ve Lyanna’nın evlendiğini gördüğünü Sam’e söylemişti. Sam’in Hisar’da bulduğu belgelerle de bu doğrulanmıştı. Game of Thrones hikayesinin en azından dizisinin başlangıcı ve en merak edilen olayı buydu.

Game of Thrones tarihinin sona erdiği sahne: Night King’in Harcanması

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri - Sinema Hanedanı

Game of Thrones Dizisinin En Önemli Sahneleri listemizin sonuna geldik. Final sezonuna olan öfkemi fazla belli etmemeye çalışacağım. 8. sezon 3. bölüm Game of Thrones’u Game of Thrones yapan savaşı anlatıyordu. Dizinin ilk sahnesinde gördüğümüz White Walker’lar ve savaş kapıya gelmişti artık. Bu bölüm gerçekten mükemmel bir savaş sahnesi olmalıydı çünkü 10 yıldır bu savaşı izlemeyi bekliyoruz.

Kötü bir strateji ve sayıca az olduğumuz için kaybetmek üzereyken resmen şans eseri kazandık. Bran’in yanına gelen Night King önce Theon’u öldürmüştü. Bran’i öldüreceği sırada Arya’nın resmen Night King’in üzerine atlaması, Night King’in dönerek onu boynundan tutması, Arya’nın bıçağı düşürerek diğer eliyle saplaması ve puf… O kadar da kötü değilmiş, yazarken bile heyecanlandım. Game of Thrones tarihinin sona erdiği sahnedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çok güzel bir diziydi finali kötü olsa da diğer sezonların çok iyi olduğu gerçeğini değiştirmez. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

  2. 6 ay önce

    Jon snowun ölümüde iyi sahnelerdendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir