1. Ana Sayfa
 2. Film
 3. İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Bugünlerde, özellikle okul dönemi yatmadan hangi filmi izlesem acaba diye bir türlü karar veremeyen okurlarımız için bir liste hazırlamaya çalıştım. Gerilimden bilim kurguya, aksiyondan animasyona her türlü çeşit türü içeren listemize giriş yapalım.

Hayvan Mezarlığı

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Doktor Louis Creed (Jason Clarke), eşi Rachel Creed (Amy Seimetz) ve 2 çocuğuyla birlikte şehir merkezinden uzakta, müstakil bir eve taşınırlar. Aile hayatlarına mutlu, temiz bir sayfa açma isteğiyle buraya taşınmış olsalar da, başlarına gelecek olaydan hiç haberleri yoktur. Sadece evlerinin arkasında bulunan bir hayvan mezarlığı, en büyük korkularının başlangıcı haline gelecektir. Louis, evlatlarından birinin başına gelen bir hadise yüzünden bu mezarlığın lanetini kullanmak üzeredir, fakat ne pahasına?

Korku türünde olan bu film, ünlü korku kitabı yazarı Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Gerilim dalında iyi başarmış, güzel bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Atmosferi sizi kendine çekmeyi başaran bu yapımda, sizi neyin beklediğini tahmin edemeyeceksiniz.

Yıldızlara Doğru

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Bir uzay mühendisi olan Roy McBride’ın babası, 20 yıl önce Neptün’de yaşam olup olmadığını bulmak için gönderilmiş, fakat gönderilmesinden bir süre sonra haber alınamamıştır. Geçen 20 yılın ardından Roy McBride, Neptün’den gelen bir sinyali araştırmak için yeni bir göre atanır. Bu yolculukta babasının görevinin neden başarısız olduğunu keşfedecek, ve uzun zaman önce kaybettiği hayat amacını tekrar keşfedecektir.

Bilim-kurgu, dram türünde olan bu filmimizde Roy McBride rolünde Brad Pitt’i görüyoruz. Oyunculuğundan bahsetmeye gerek bile yok zaten. Diğer bir yandan filmin asıl size göstermek istediği Roy McBride’ın kaybettiği hayat amacını tekrar kazanmasıdır. Film boyu tamamıyla duygusuz, ruhsuz bir adamın, babasının geçmiş görevini keşfetmesini bizlere gösterecek. Harika bir oyunculuk ve harika bir atmosfer.

Maleficent 2

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Küçükken insanların orman krallığına saldırdıklarını gördükten sonra kindar ve taş kalpli bir kahramana dönüşen peri Malefiz ve insanlık kralının kızı Prenses Aurora’nın hikayesini konu alan serinin ikinci filminde yıllar sonra Malefiz ve Aurora’nın ilişkileri gelişmiştir. Yılların nazik davrandığı ikilinin arasında acı ve intikamla başlayan ilişki sevgiye dönüşse de insanlar ve periler halen düşmandır. Aurora’nın Prens Philip ile evlilik tarihi yaklaşmaktadır, bu da güçlü bir ittifak doğuracaktır. Düğünün iki tarafı birleştirmesi beklense de; düşünüldüğü gibi olmaz ve Malefiz ile Aurora savaşın iki farklı cephesinde kalır ve ilişkileri bir defa daha sınanır.

Bu aile temalı filmde, sizleri çok tatlı bir senaryo bekliyor. Sahip olduğu türün farkında olan bu film, sizlere tam aile kategorisi altında bir film sunuyor. Angelina Jolie ve Ella Fanning’in harika oyunculukları ve güzel görsel efektleri ile film sizi içine çekecektir.

John Wick 3

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

John Wick’in başına Continental Hotel’de işlediği bir suçtan ötürü 14 milyon dolar ödül konulur. John’un kendisini affettirmesi için başarması, aşması gereken yollar beklediğinden de daha zorlu olacaktır. Tüm bu işletmenin en tepesindeki insanı bulmaya çalışırken dünyanın farklı yerlerinden suikastçılar onun peşinde olacak ve geçmişinden insanlar karşısına çıkacaktır.

Aksiyon türünde olan bu film de aynı zamanda kendi türünün farkında olan bir filmdir, sizlere çok karmaşık bir senaryo sunarak sıkmayan bu film tam da vaat ettiği gibi çok iyi aksiyon sahneleri ile harikulade düzenlenmiş dövüş sahneleri sunuyor. Sizi alıp götürecek bu yapım mutlaka izlenmeli.

Ready Player One

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

2045 yılında dünya yaşanmaz bir hale gelince, insanlar gündelik hayat dertlerinden uzaklaşabilmek için OASIS adlı bir sanal gerçeklik oyunuyla varoluşlarına bir anlam katabilmeye başlamıştır. OASIS dünyasının mucidi James Halliday (Mark Rylance), gerçek bir dahidir. Ancak Halliday öldükten sonra, OASIS dünyasının içindeki bir yere bir ‘anahtar’ gizlediğini, onu bulanın hem 500 milyar $’a, hem de OASIS dünyasının tam kontrolüne sahip olacağını anlattığı, ölümünden önce kaydedilmiş bir videosu ortaya çıkar. Bunun ardından herkes harıl harıl anahtarı aramaya başlar. Colombus, Ohio’da yaşayan genç Wade Watts (Tye Sheridan) da bu yarışa dahil olur ve kısa sürede oyundaki başarısıyla herkesin dikkatini çeker. Ancak OASIS şirketinin yöneticileri, büyük ödülü kaptırmaya niyetli değildir ve hem oyunda, hem de gerçek hayatta Wade’i durdurabilmek için her şeyi yapacaklardır.

Bilim-kurgu türündeki bu yapım bizlere muazzam bir görsellikle çok tatlı ve hoş bir senaryo sunmaktadır. Sanal alemde birbirlerini tanıyan insanların aynı zamanda gerçek hayatta da birbirleri ile görüşerek kurdukları arkadaşlık ve verdikleri mücadele izlenmeye değer.

Peter Rabbit

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Yaramaz tavşan Peter ve arkadaşı, boş bir kır evini sahiplenmişlerdir. Eve yerleşen kahramanlar günlerini gün etmekte ve sakin bir hayat sürmektedir. Ancak bu durum, suratsız Bay McGregor’un ortaya çıkmasıyla değişir. İmha işi için gelmiş olan Bay McGregor ile sevimli kahramanlarımız arasında büyük bir çatışma başlar. Bu süreçte işin içine hayvan sever Bea de dahil olur…

Yine bir aile filmi olan bu yapımda, sizler tatlı bir film ile baş başa kalacaksınız. Tavşanların arasındaki samimiyet ve komiklikler sizi çok güzel bir serüvenin ortasına bırakacak.

Tolkien

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Heralde bilmeyinimiz yoktur fakat yine de listeye koyalım dedik. Tolkien, Lord of The Rings serisi, The Hobbit, Silmarillion, Hurin’in Çocukları ve daha nice edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli eserle tanınan J.R.R. Tolkien’ın hayatını konu ediyor. Film, İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen JRR. Tolkien’ın yetim kaldığı çocukluk döneminden itibaren yaşamının ilerleyen dönemine uzanıyor. Tolkien’in arkadaşlık ve aşkı keşfetme hikayesi anlatılırken diğer yandan da I.Dünya Savaşı döneminde Tolkien’in yaşadıklarına değiniliyor.

Baby Driver

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

Baby genç yaşına rağmen oldukça deneyimli bir sürücüdür. Genç görünümü yüzünden Baby lakabını alan adam banka soyguncuları için sürücülük hizmeti vermektedir. Banka soygununun ardından kaçış için sürücülük yapan adamın yolu bir gün bir suç lideri ile kesişir fakat aynı zamanda Lily isminde çok güzel bir kızla karşılaşır. Ona aşık olan Baby, bu yaptığı işten ayrılmak ve sevdiği ile bir hayat yaşamak istemektedir. Fakat suç lideri ondan vazgeçmeye pek de hevesli değildir.

Aksiyon türünde olan bu yapımda, Baby isimli sürücünün müthiş araba sürme yetenekleri ve zaman zaman aksiyon sahnelerinin müzik ile uyumlu gittiği yerler sizleri alıp götürecek.

Bohemian Rhapsody

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

1970’li yıllarda kurulmuş olan ve çıktığı dönem 300 milyondan fazla kopya satarak müzik sektörüne damga vurmuş olan rock grubu Queen’in solisti olan Freddie Mercury’i anlatıyor filmimiz. Grubun ortaya çıkışından itibaren başlayan filmde Freddie’nin aşk hayatı, grubu ile olan ilişkileri ve karşı karşıya kaldığı türlü zorluklar ile nasıl baş ettiğini anlatıyor.

Biyografi türünde olan bu filmde, Freddie rolünü oynayan Rami Malek – aynı zamanda Mr. Robot’da oynuyor – müthiş bir oyunculuk sergilemiş. Geçmişte grubun çıkardığı müzik albümlerini tekrar çekerken aynısını aktarmayı başarabilmişler. Aynı zamanda kamera açıları ve ışıklandırmalar da filmi bir üst seviyeye çıkarmış. Belki Queen ile ilgilenmiyorsunuzdur, ama bir film olarak kaçırılmaması gerek bir yapım.

Dunkirk

İzlenmesi Gereken 10 Muhteşem Film - Sinema Hanedanı

2. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Nazi Almanyası’nın net bir üstünlüğü vardır. Mayıs 1940’ta İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika’ya ait müttefik ordularından 400 bin asker, Fransa’nın İngiltere’ye çok yakın Dunkerque (Dunkirk) bölgesinde Alman Ordusu tarafından karadan tamamen kuşatılmıştır. Almanlar bu askerleri hava bombardımanlarıyla yok etmeyi planlarken, İngiliz Başbakanı Churchill’in yönlendirmesiyle askerleri kurtarabilmek için çok tehlikeli ve savaşın gelişimi açısından hayati önemde bir tahliye operasyonu başlatılır.

Savaş türünde olan bu yapımda, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini etkileyen olaylardan Dunkirk Tahliyesi’ni karadan, havadan ve denizden farklı bakış açılarıyla izleyiciye aktarıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 6 ay önce

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 2. 5 ay önce

  İzleyeceğim filmler listesinde bir kaç tane film daha eklemiş oldum teşekkürler

 3. güzide
  5 ay önce

  Sitede gezine gezine bir yıllık film stoğu yaptım resmen 😅 İzlemediklerim listeme eklendii 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir