1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter
Trendlerdeki Yazı

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter

Marvel çizgi romanlarından ve Sony sinematik evreninden tanıma fırsatını bulduğumuz Doctor Doom hakkında neler biliyoruz? Hadi hep birlikte bu karakteri en ince ayrıntısına kadar tanıyalım...

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Marvel evreni kötülerinin büyük çoğunluğunu tanıyoruz lakin tam olarak tanımadığımız öyle bir karakter var ki size çoğu defa yaşamayı sorgulatacak kadar karanlık. Hayatı boyunca her zaman kendisini oldukça kötü etkileyen şeyler yaşamış hatta öyle ki acıma duygusundan yoksun bir diktatör yüzünden ailesini kaybetmiş biri. Bu yetmezmiş gibi bir de üstüne kendisini kar fırtınasından korumaya çalışan babasını soğuktan kaybetmiş ve sabah kalktığında onun buz tutmuş kollarına sarılarak kalkmış.

Tüm bunları atlatacak dirence sahip olmasının yanında inanılmaz bir zekaya ve yeteneğe sahip olan bu genç Amerika’da işleri yerine koyabileceğine inanmasına rağmen orada da istediğini yapamamış biri. Hayatı mahvolmuş olan bu kişi Victor von Doom‘dan başkası değil. Peki kim bu zeki ancak parçalanmış kişi, gelin yakından bakalım.

17 Soruluk DEV Marvel Testi

Doctor Doom’un Hikayesi

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Victor von Doom bilinen adıyla Doctor Doom, Marvel‘ın en köklü karakterlerinden birisi. Kendisini ilk olarak 1962 yılının Temmuz ayında Marvel‘ın ilk süper kahraman ekibi olan Fantastic Four‘un 5. sayısında görüyoruz. Bir çok karakteri olduğu gibi bu karakteri de yaratan kişiler Jack Kirby ve Stan Lee.

Dr. Doom yaratıldığı yıllarda henüz çok yüksek popülariteye ulaşamamış olmasına karşın beğenilmeyen bir karakter de olmamıştı. Ki kendisi günümüzde de en çok sevilen süper-kötülerden birisi konumunda. Doom‘un orijin hikayesini en net şekilde gördüğümüz çizgi roman serisi ise Books of Doom. Bu seride hikayesini kendi gözünden görüyoruz ve hikayeyi anlatan kişi de Victor von Doom‘un bizzat kendisi.

Victor Von Doom daha sonradan alacağı isim ile Dr. Doom, Vladimir tarafından Latveria Krallığı’nın başkentinde bulunan bir Roman kampında hayata gözlerini açıyor. Victor‘un babası hem babası Werner hem de annesi Cynthia ”Zefiro” isimli bir tarikata üye oluyor. Yani bir bakıma Victor‘un hem annesi hem babası oldukça karanlık işlerin içinde. Victor‘un annesi sonradan başını belaya sokacak olsa bile tarikatta yaptığı karanlık büyüler ile ünleniyor.

Babası ise bir doktor. Victor‘un annesi Cynthia kafayı taktığı büyü işlerinde çok üst seviyelere gelmek istiyor hatta öyle ki bir gece Mephisto ile anlaşmaya bile gidiyor. Yapılan bu anlaşmaya göre Cynthia ölene kadar çok güçlü ve inanılmaz yetenekli bir büyücü olacak ancak öldüğü zaman ruhunu Mephisto’ya teslim edecek. Ancak Cynthia bu planı yaparken Mephisto’nun gücünün sınırı olmayan bir iblis olduğunu unutuyor. Cynthia güçlü bir büyücü olduktan sonra kampa geri dönüp tek tek Vladimir’in adamlarını öldürüyor.

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Bunun ise başlıca iki sebebi var. İlki zaten büyü yapıldığı Kral Vladimir tarafından öğrenildiğinde takdirde öldürülmesi. İkinci sebebi ise kralın ölmesi durumunda halkın daha rahat bir yaşam sürmesi. Ancak Cynthia bunu yaparken etrafındaki çocukların da öldüğünü fark ediyor. Mephisto’nun asıl planı ise zaten bu andı. Dikkat dağınıklığı esnasında Cynthia, Vladimir’in adamları tarafından öldürülüyor ve ruhu Mephisto’ya ait oluyor. Yani Victor annesini inanılmaz trajik bir şekilde kaybediyor.

Annesi isimsiz bir şekilde mezara gömüldükten sonra babasıyla beraber hayatına devam eden Victor, henüz daha anne karnındayken güçlerini geliştirmeye başlıyor. Çocuk yaşlarından beri aşırı kin ve nefret ile dolan Victor, köy halkının onu ve babasını yaşanan şeylerin ardından köyden kovmak istemesine karşılık beklenmeyecek bir tehdit savuruyor. “Eğer böyle bir şey yapmaya kalkışarsanız annemin yaptığı her şeyin 2 kat fazlasını tam bu yerde size yaşatırım!” diyen Victor, çok çok küçük yaşlarda yeteneklerini geliştirdiğini kanıtlıyor.

Bu yaşananların ardından ise geçmişte yapılan katliamdan Werner‘in eşi Cynthia‘nın sorumlu olduğunu bilmeyen Kral Vladimir, Wener‘i yanına çağırıyor. Victor bu duruma inanılmaz sinirleniyor ancak Vladimir’in Werner’i yanına çağırması oldukça hayati bir konu çünkü eşi kansere yakalanmış bir durumda. Werner‘in çağrılmasının sebebi ise onu iyileştirebilecek kadar yetenekli bir doktor olduğunun düşünülmesi. Ancak Werner ne kadar yetenekli olursa olsun Vladimir’in eşi iyileşebilecek bir durumda değil. Bu durumun üstüne bir şey yapamayan Werner, kralın karısının ölümden sorumlu tutuluyor. Vladimir bunun üzerine Werner‘in ölümünü istiyor.

Victor ve Werner arkalarına bile bakamadan kaçmak durumunda kalıyor. Kaçmalarına rağmen asker uzun süre baba ve oğlunu takip ediyor. İnanılmaz soğuk bir havada gerçekleşen bu kaçış sırasında Werner oğluna üstündekileri veriyor. Bu hareketi onun için pek iyi şeylere sebebiyet vermiyor çünkü Werner vücudunun kritik noktalarında bıraktığı açıklıkların aşırı soğuk alması üzerine hayatını kaybediyor. İntikam ateşi ile yanan Victor kaçmayı başarıyor.

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Yaptığı doğru hamleler üzerine annesinin büyü malzemelerini buluyor ve insan üstü zekası sayesinde büyüyü ve teknolojiyi harmanlayabiliyor. Çünkü bu sayede kimse onun büyü yaptığını anlamayacak. Kendisini uzun süre geliştiren Victor, artık Vladimir’in peşine düşüyor. Öncelikle Vladimir’in adamlarını temizliyor ancak Vladimir durumun ciddiyetini anlayınca Victor‘un başına ödül koyuyor.

Bu ödül bir herhangi birinin tüm sülalesini yıllarca rahat yaşatacak cinsten olunca Victor, daha dikkatli adımlar atmaya başlıyor. Son olarak Amerika’dan bir okuldan eğitim desteği gelince her şeyden vazgeçiyor ve kendini inanılmaz bir hale getirmek için bu teklifi kabul ediyor.

Victor, gelen bu teklifi daha sonra bu konudan çok uzaklaşacak olsa bile ordunun teknolojisini geliştirmek için kabul ediyor. Gittiği bu yerde Reed Richards ile tanışıyor. Onunla tanıştığı ilk yıllarda işler henüz çok kötü değildi ve çevresindeki herkesten daha zekiydi denebilir. Victor, üniversite yıllarında da aynı şekilde inanılmaz agresif bir yapıdaydı. Öğretim üyeleri ile sürekli bir tartışma hali içindeydi ve artık yavaş yavaş ordu için çalışmalarından da sapmış vaziyetteydi.

Reed olanları fark edip bir gün gizlice Victor‘un odasına girip eşyalarını karıştırıyor. Aniden içeri gelen Victor başta biraz kızmış olsa bile sonrasında hayat hikayesini Reed‘e anlatıyor. Bunun üstüne Reed, Victor için çok üzülüyor ve ona yardım etmesi gerektiğini düşünüyor. İnanılmaz zekaya sahip olan bu iki kişi hatta öyle ki Marvel karakterleri arasında bir zeka sıralaması yapıldığı zaman ilk ikiye girebilecek olan bu ikili, birlikte bir zırh ve makine üstüne çalışıyorlar.

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Bu makine sayesinde Victor, Mephisto ile karşılaşıyor ve tam o an tek amacının annesinin ruhunu serbest bırakmak olduğunu anlıyor. Ancak Victor, en güçlü iblis olarak görülen Mephisto‘yu yenemeyeceğinin farkına varıyor. Bu esnada makinede bir patlama oluyor ve Victor, hiç kimseye yüzünü göstermemesinin sebebi olan bir yara ile bu kazayı atlatıyor. Hatta bu olay üstüne bir çok teori yazılmış durumda. Olan tüm bu şeylerin üstüne inzivaya çekiliyor.

Bunun üstüne Ruslar Victor‘un peşine düşüyor ve sokakta tanıştığı ve bir süre sadece onunla iletişime geçtiği yaşlı Otto‘nun aslında Tibet’te bulunan (Dr. Strange’in ki değil) ve büyüler ile alakalı bir tarikata üye olduğunu öğreniyor. Bunun üstüne inanılmaz zorluklar atlatarak haritasız bir şekilde Tibet’e gelen Victor, burada eğitim ile çok üstün bir zırh icat ediyor ve henüz eğitim çağlarından itibaren insanlığı yok etme hevesine bürünüyor.

Doctor Doom’un Güçleri ve Yetenekleri

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

  • Doctor Doom, çok sık olarak görmesek bile iki zihni birbirleriyle değiştirebilir.
  • Zırhı sayesinde tonlarca ağırlığı kaldırabilir ve insan-üstü bir güce sahip olur.
  • Doom, inanılmaz bir zekaya sahiptir.
  • Kendini mistik sanatlar konusunda inanılmaz bir şekilde eğitmiştir.
  • Zaman yolcuğu ve silahlar üzerine olmak bir çok teknolojik konuda oldukça ustadır.

Sinemada Doctor Doom

Doctor Doom Kimdir? | Fazlasıyla Güçlü Bir Karakter - Sinema Hanedanı

Süper-zeki kötümüzü ilk olarak 1994 yapımı The Fantastic Four filmiyle beraber görüyoruz. Ancak izleyicilerin bir çoğu görmeseymişiz daha olacağını düşünüyor çünkü bu yapım bu bağlamda ciddi anlamda berbat bir yapımdı. Doctor Doom‘u Joseph Culp‘un canlandırdığı filmde sadece Doom değil, diğer karakterlerde oldukça kötü görünüyordu. Gerçekten rezalet olan görsel efektleri yılının çok çok altındaydı ki bu sebeple IMDb’den oldukça düşük bir puan aldı.

Ardından 2005 yılında bir serinin başlangıcı olarak gelen Fantastic Four isimli filmde de Doctor Doom‘u beğenilmeyen bir şekilde görmüştük. 2007’de ise işler biraz daha yolunda gitse bile Victor von Doom adına hala çok iyi şeyler söylemek mümkün değildi. Son olarak 2015 yılında ise başlı başına rezalet olarak görülen Fantastic Four filminde ise yine çok beğenilmemişti. Yani Doctor Doom gibi ilgi çekici ve oldukça zeki bir karakteri beyaz perdede ve dizilerde henüz istediğimiz şekilde izleyemedik.


Dediğimiz gibi Doctor Doom’u sinemada henüz beklediğimiz şekilde izleyemedik. Sürekli çok farklı anlatılan origin hikayesi büyük eleştiriler alsa bile yeni çıkacak solo filminden bir çok hayran oldukça umutlu. Umarız kaliteli bir yapım izleyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir