1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Anakin Skywalker Kimdir? | Jedi mı? Sith mi?

Anakin Skywalker Kimdir? | Jedi mı? Sith mi?

Anakin Skywalker Kimdir - Sinema Hanedanı

Anakin Skywalker, Cumhuriyet Devrinde, Dış Halka gezegeni Tatooine‘e taşınmadan önce YSÖ 41’de doğmuştu. Köle Shmi Skywalker annesi olmasına rağmen babasının olmaması gerçeği, Jedi Ustası Qui-Gon Jinn‘i, Skywalker‘ın gebeliğinin midi-chlorianların bir işi olduğuna inanmaya itti. Çocuğun Güç’e olan eşi görülmemiş bağı, Jinn‘in onu eğitmek istemesine neden oldu ancak bu görev Jinn‘in YSÖ 32’deki ölümüyle Padawan Obi-Wan Kenobi‘ye düştü. Bu olaylardan sonraki on yılda Skywalker, Star Wars tarihin en güçlü Jedi’larından birisi oldu.

Anakin Skywalker Kimdir?

Anakin Skywalker Kimdir - Sinema Hanedanı

Karanlık tarafın öğrencisi olmadan önce Anakin Skywalker, iyi kalpli bir Jedi ve Klon Savaşlarının kahramanı idi. Galaksideki en güçlü Jedi‘lerden biri olarak kabul edilirken Anakin, Senatör Padmé Amidala ile gizlice evlenerek Order‘ın kodunu kırmıştı. Padmé‘nin doğumda öleceği vizyonu yaşamaya başladığında, Anakin bu kaderi önlemenin bir yolunu aradı.

Genç Jedi‘nin akıl hocası olan Yüce Şansölye Palpatine, karanlık tarafın bu yeteneğe giden bir yol olduğunu iddia etti. “İnsanların Sith gücüyle ölmesini engelleyebilir” Aynı zamanda Şansölye, kendisinin bir Sith Lordu, Darth Sidious olduğunu açıkladı ve Anakin‘i eğitti. Şaşkın ve agresif Anakin sonunda Sidious‘un ayartmalarına yenik düştü. Darth Vader olarak yeniden değerlendirildi, kötülüğün yeni ajanı oldu.

Sidious, İmparatorluğun mantosunu üstlendi. Anakin, Jedi Tapınağı‘na bir klon lejyonu açtı ve hem tamamen eğitimli Jedi hem de acemi gençleri teker teker öldürdü. Ayrılıkçı liderlere suikast düzenlemek için gönderildiği lav gezegeni Mustafar‘da, Anakin eski Üstadı ve arkadaşı Obi-Wan Kenobi ile savaştı. Anakin, Obi-Wan‘ın duyularına gelmekten duyduğu memnuniyeti görmezden gelerek agresif bir vahşetle savaştı.

Anakin ağır yaralandı, öfke ve nefretle dolu bir lav nehrinin kıyısında yakıldı. İmparator tarafından bulundu ve onu hayatta tutan korkutucu siyah zırhla çevrelendi ve her adımı ile uğursuz bir nefes sesi veren mekanik akciğerlere sahip oldu. O günden sonra da Anakin Skywalker artık yoktu.

Darth Vader Kimdir?

Anakin Skywalker Kimdir - Sinema Hanedanı

Yılların geçmesiyle Vader, daha sert ve daha disiplinli bir kişilik geliştirdi. Artık tamamen acımasız ve fiilen merhametsiz olan Vader, zaman zaman başarısızlıkları nedeniyle subayları öldürmesiyle bilinirdi. Sonunda Vader‘ın kimliği İmparatorluk içinde; İmparator’un en güvendiği infazcısı ve İmparatorluğun en korkulan bireyi olan kara zırhlı bir insansı olarak yayılmaya başladı.

Söylentiler, bir lav gezegenindeki kalede yaşadığını ve kırmızı bir ışın kılıcı kullandığı hakkındaydı, böylece Sith ile bir bağlantısı olduğu düşünülüyordu. Onunla etkileşime geçen birkaç kişi, zırhın arkasındakinin yaşayan bir birey, bir droid veya bir klon olması olasılıkları arasında emin olamıyorlardı. Çoğu kişi Vader‘ın yenilmesi halinde kopyalarından birinin onun yerine geçeceğinden korkuyordu.

Vader, Kenobi‘nin derisine işlediği ebedi acı bastırdığında sık sık miğferini çıkarmasını sağlayan basınçlı meditasyon çemberini kullanırdı. Bu seanslarda acısını, nefretini güçlendirmek için, nefretini de gücünü beslemek için meditasyon yapardı ve asla gülmezdi.

Pişman olmadığını iddia etse de geçmişi ve eşinin çığlıkları tarafından lanetlenen Vader, asla eski hayatı hakkında konuşmama kararı almıştı ve ona eski hayatını (güçsüz gördüğü) hatırlatan her şeyden nefret ederdi. Hayatının bu nefret ettiği bölümünü hatırlamak istemeyen Vader, yirmi yıllık bir pratik yapma sonucunda Anakin Skywalker olarak yaşadığı anıları, karanlık tarafın yardımıyla gömmeyi başardığını zannediyordu.

Ancak karanlığa olan derin dalışında bile Vader, asla içindeki Skywalker‘ı öldüremedi.

Anakin Skywalker Kimdir - Sinema Hanedanı

Galaktik İç Savaş sırasında oğlu, Luke Skywalker ile yüzleşmesi, Sith Lordu‘nun içindeki merhameti uyandırdı ve Vader‘ın, Luke‘u, İmparator’un gazabından kurtarma isteği, Sith‘e olan bağlılığını sorgulamasına neden oldu. Bunların üstüne Ustasını öldürmeyi başarsa da zırhı ağır hasar aldı ve bu nedenle ölümü kaçınılmaz hale geldi.

Kaderini yerine getirmiş birisi olarak son isteği oğlunu kendi gözleriyle görmekti, ilk… ve son kez. En sonunda Darth Vader olarak değil, Sith‘i yok ederek Güç‘e dengeyi getiren Seçilmiş Kişi Anakin Skywalker olarak öldü. Kaderi tamamlandı ancak fedası ve niyeti sayesinde bilinci, ölümün ötesine geçmeyi başardı ve ruhu, ölmüş Jedi akıl hocaları Obi-Wan Kenobi ve Büyük Usta Yoda ile birlikte yaşamına devam edebildi.

Yine de Vader‘ın mirası, Prenses Leia Organa‘nın oğlu olan Kylo Ren tarafından devam ettirildi. Vader‘ın soyundan gelen Ren, büyükbabasının mirasını Jedi Düzeni’ni yok ederek tamamlamanın, kaderi olduğuna inanacaktı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2002 yılında Ankara'da doğdu. Üniversitede İletişim Tasarım ve Yönetimi okumak için hazırlık yapıyor. Yazarlık, Sinema, Müzik ve Kitap; hayatının yöneticileri.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. umutcan_avatar

    Anakin Skywalker adamdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir