İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları

Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları

featured

Masumlar Apartmanı dizisi ilk çıktığında çok fazla ilgi görmemesine rağmen konusuyla, oyunculuklarıyla ve diğer Türk televizyon yapımlarından ayrılmasıyla birlikte şu anda en çok izlenen dizilerden bir tanesi. Dizi, Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi isimli kitabındaki Çöp Ev hikayesinden uyarlandı. Yazı dizinin genel bir incelemesidir fakat izleme zevkinizi bozacak dizi ve kitap spoiler’ı içermemektedir.

Masumlar Apatmanı’nın Konusu

Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları - Sinema Hanedanı

Dizi, travmatik çocukluk yılları geçirmiş Safiye, Gülben, Han ve Neriman isimli zengin fakat psikolojik rahatsızlıklara sahip bir ailenin hayatını anlatıyor. Obsesif Kompulsif Bozukluk ya da halk arasındaki tabiriyle temizlik hastalığına sahip bir anneyle büyüyen en büyük kardeş Safiye de tıpkı annesi gibi bir OKB hastası ve kardeşleri üzerinde büyük bir otoriteye sahip.

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlandığı aklınıza geldikçe konusu ve izledikleriniz sizi daha fazla etkiliyor. Fakat konusu dışında konunun işleniş biçimi de detaylı ve güzel bir şekilde ilerliyor. Özellikle evde geçen sahnelerde, arka planda kalmasına rağmen titizle eklenen detaylar verilen emeği size gösteriyor. Evin içi, bir OKB hastasının düşünebileceği şekilde dekore edilmiş.

Masumlar Apartmanı Oyuncuları ve Karakterleri

Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları - Sinema Hanedanı

Safiye karakterini canlandıran Ezgi Mola ve Gülben karakterini canlandıran Merve Dizdar, oyunculuklarıyla parlamasına rağmen dizide kötü diyebileceğimiz hiçbir oyuncu yok. Oyuncular kendi karakterlerini çok iyi anlamışlar ve diyalogların yetmediği sahnelerde mimikleriyle size duyguları başarılı bir şekilde geçirebiliyorlar.

Oyuncuların başarısının yanı sıra karakterleri, canlandırması zor karakterler olmasına rağmen oyunculuklarını gösterebilmeleri için onlara çok fırsat tanıyor. Karakterlerin yaptıklarının altı, özellikle de geçmişe gittiğimiz sahnelerle birlikte doldurularak anlatılıyor. O an nefret ettiğiniz bir karaktere, sonraki sahnede acıyabiliyorsunuz. Gelecek bölümlerde de karakter gelişimlerinin, iyi bir şekilde devam etmesini istiyorum.

Dizide konusu dışında izlediğimiz diğer olaysa Han ve İnci karakterleri arasındaki aşk. Hem Han hem de İnci bana çok gerçekçi karakterler gibi gelmedi. Özellikle de İnci’nin sürekli değişen duygu durumu ve gereksiz çocuksu tavırlarını izlemek çok da eğlenceli değil.

Beğenmediğim kısımlar da burada başlıyor. Han karakterinin varlığı dizinin anlatmak istediği olaya ters düşüyor. Bununla birlikte Birkan Sokullu’nun performansı da Ezgi Mola ve Merve Dizdar’ın yanında daha sönük. Farah Zeynep Abdullah’ın oyunculuğu iyi olmakla birlikte ona yazılan İnci karakteri bence çok sığ ve fazla romantik kalmış.

İnci karakterinin ailesi olarak dedesi ve erkek kardeşi Ege’yi görüyoruz. Onları izlediğimiz sahneler dizinin konusundan uzaklaştığımız ve uzatmak için konulan sahneler. Ege karakteri içlerinde daha gerçekçi olmasına rağmen hem dede hem de İnci karakteri olmamış.

En küçük kardeş Neriman’ı hem kişiliği hem de duruşuyla ben çok seviyorum fakat dizideki süresi izlediğimiz bölümlerde kısa kalmış. Onun da kendine ait rahatsızlıkları ve hikayesi var, bence biraz daha süreyi hak ediyor.

Masumlar Apartmanı İyi Bir Dizi Mi?

Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları - Sinema Hanedanı

Ne olursa olsun bir televizyon dizisi olduğu için bölümler 2 saatten daha fazla sürüyor. Bu 2 saati doldurmak için de uzatılan sahneler, doldurulmak için eklenen konular ve uzun bakışmalar içeren bir aşk hikayesi de var. Fakat özellikle de Türk toplumuna verdiği mesajlar, umarım ki daha ön plana çıkar ve sadece sorunu göstermekle kalmayıp çözümü de sunar.

Yine de bu farklı yapım için senarist Deniz Madanoğlu ve Rana Mamatlıoğlu’na; yönetmen Çağrı Vila Lostuvalı ve Ender Mıhlar’a; oyuncular Ezgi Mola ve Merve Dizdar’a teşekkür etmek gerek. Dizideki mesajların doğru şekilde ulaşması gereken yerlere ulaşmasını umuyorum.

Masumlar Apartmanı Değerlendirmesi

Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları - Sinema Hanedanı

Masumlar Apartmanı şu anda tüm Türkiye’de en çok izlenen dizilerin arasında olmayı başaran ilginç bir yapımdır. Siz izleyenlerin de altta bulunan yıldızlar sayesinde diziye 5 üzerinden bir puan vermenizi bekliyoruz, bakalım böyle bir yapım sizlerin gözünde kaç puan hak ediyor.

Masumlar Apartmanı Dizisi Hakkında Yorumlar

Masumlar Apartmanı Dizi İncelemesi ve Yorumları - Sinema Hanedanı

Şimdi geldik dizinin en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter‘da aldığı yorumlara.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    Pek televizyon izlemediğim için merak ettiğim fakat bir türlü izlemeye fırsat bulamadığım bir dizi. Hatırlattığınız için teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir