1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Korku Ve Gerilim Filmi Arasındaki Fark Nedir?

Korku Ve Gerilim Filmi Arasındaki Fark Nedir?

Korku Ve Gerilim Filmi Arasındaki Fark Nedir? - Sinema Hanedanı

Korku ve gerilim filmi dediğimiz şeylerin çoğu zaman aynı şeyler olduğunu düşünebiliriz. Ben de bunun üstüne hiç kafa yormamıştım. Aklıma birden bire bu iki türün arasındaki fark ne ya da gerçekten bir fark var mı sorusu takıldı. Aniden aklıma takılan bu soru beni bu konuda düşünmeye itti. Kendimce mantıklı açıklamalar buldum ve bir de araştırayım dedim. Soru hakkında genel geçer bir cevap yok ama eğer merak edenler varsa ve bu tarz filmleri izlerken aradaki farkı bilirse daha keyifli olur diye düşündüm.

Korku Ve Gerilim Filmi Arasındaki Fark Nedir? - Sinema Hanedanı

Aslında düşündüğümüzde korku ve gerilim türleri neredeyse iç içe. Öyle ki çoğu korku filmine bakarsanız aynı zamanda gerilim filmi de olduğunu görebilirsiniz.

Aradaki temel fark korku türünün sizi fiziksel yani gözünüzü ve kulağınızı kullanarak sizi anlık olarak korkutması dır. Tabii korku filminin izleyicide bıraktığı etki herkeste farklı olabilir. Örümcekten korkan birisi korku filminde bir örümcek gördüğünde o izleyici için korku faktörü örümcek olur ama örümcekten korkmayan birisi için korku faktörü o örümceğin bir anda ekrana fırlaması olabilir.

Korku Ve Gerilim Filmi Arasındaki Fark Nedir? - Sinema Hanedanı

Gerilim filmine geldiğimizde ise işler biraz daha ağırdan gidiyor. Çünkü bir filmin sizi germesi için sizi hazırlaması ve gerilimi yavaş yavaş arttırarak vermesi gerekir. Korku türünün aksine gerilim türünün özelliği sizi fiziksel değil, psikolojik olarak korkutması dır. Örneğin ıssız bir evde yavaş yavaş yürüyen bir insan sizi ilk başta korkutmaz. Karakter yürüdükçe ne olacağının bilinmemesi ve oluşan karanlık atmosfer izleyiciyi gerer. İzleyici, filmdeki karakter kadar gergin ve olacak şeylere tetikte olur.

Genel olarak özetlemek gerekirse iki türün temel ve çok ayrıştırmayan farkı bunlardır. Ama dediğim gibi bu iki tür çoğu zaman el ele yürür. Çünkü insandaki bu iki duygu birbirlerine çok yakın iki duygudur.

Bir filmi analiz ederek, sadece izlemeyip üstüne bir de hakkında düşünen kişiler için yararlı bir yazı olacağını umuyorum. Bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Yorumlarda üstüne konuşabiliriz. Bu iki türe örnek olacak bildiğiniz filmler varsa da yazın. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Bence gerilim filminde verdikleri korku korku filmlerinde verdikleri korkudan daha fazla

 2. 6 ay önce

  Bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık

 3. burak yağanoğlu
  6 ay önce

  Karakterin başına gelecekleri biliyorsak geriliriz, bilmiyorsak korkarız. fakat bu kadar doğrusal bir şekil de yorumlamamak gerekir. filmin yarısı gerse de yarısı korkutsa da fark etmez. Korku filmlerinde kapının arkasında ki adamı görmezsiniz, gerilim filmin de görürsünüz.

 4. güzide
  5 ay önce

  Bence gerilim filmleri korku filmlerinden daha etkileyici ve üzerinde düşünülmesi gerekilen bir film türü. Çünkü psikolojik olarak bir kimseyi korkutmak bedensel olarak uyarmaktan çok daha zordur.

 5. 5 ay önce

  Bende korku filmlerini pek sevmemekle beraber gerilim filmlerini seviyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir