1. Ana Sayfa
 2. İnceleme
 3. 50M2 1. Sezon İncelemesi: Ben Bu Şehrin Karanlık Yüzüyüm!

50M2 1. Sezon İncelemesi: Ben Bu Şehrin Karanlık Yüzüyüm!

50M2 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Başrollerinde Engin Öztürk, Aybüke Pusat, Yiğit Kirazcı gibi isimlerin bulunduğu 50M2 dizisi bugün Netflix Türkiye‘de yayınlandı! Dizinin tüm bölümlerini bir oturuşta bitirdik ve şimdi de sizlere incelememizi sunacağız. Keyifli okumalar…

50M2 1. Sezon Konusu (Kısaca)

50M2 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Geçmişini, adını, ailesini tanımayan, takma adı Gölge olan bir karakter ile 50M2 dizisine ilk girişimizi yapıyoruz. Gölge, çocukluğunu ailesinden yoksun bir şekilde geçirmiş ve bir mafya babası olan Servet tarafından yetiştirilmiştir. Fakat karakterimiz her ne kadar ailesi hakkında bir bilgiye yıllar boyunca ulaşamasa da onları aramaktan asla vazgeçmiyor. Ta ki en sonunda bir gazeteci olan Adem ile karşılaşana kadar. Bu iki karakter de aslında ailesini arama yolunda ilerleyen ve bir şekilde Servet ile karşılaşan tipler. Fakat Adem bir şekilde Servet’in adamlarından birisi tarafından öldürülüyor ve ilerisinde de Gölgenin ailesinin ölme sebebinin arkasında Servet olduğunu sadece “tahmin” ediyoruz.

Ademi öldüren katil Servetin isteği üzerine Gölgeyi de öldürecektir fakat karakterimiz bir şekilde kurtuluyor ve ortamdan uzaklaşıp daha öncesinde tanıştığı muhtarın mahallesine, Adem’in babasının dükkanına yaralı bir şekilde sığınıyor. Burada bulunan aileye de kendini Adem olarak tanıttığı için artık dizinin devamında Gölge olarak tanıdığımız karakter Adem olarak anılmaya başlıyor.

50M2 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Adem, mahallede bulunduğu süre zarfında buraya iyice alışıyor ve yolu Yakup ile kesişiyor. Yakup mahallenin yıkılmasını ve yeniliğe girmesini istiyor bu yüzden de tüm mahallenin tapusunu almaya çalışıyor. Fakat sonrasında almayı çok istediği terzinin yeni sahibi bizim Adem yoluna çıkıyor. Ve aralarında ufaktan bir çatışma gerçekleşiyor. Adem de bu yenilikçi davranışın arkasında Servet’in olduğunu öğrenip baskına gidiyor. (Tabi arada bir sürü olay var fakat onlardan bahsetmeye şu an gerek yok. Sonuçta sizlere kısaca konusundan bahsetmemiz lazım, değil mi :)

Dizinin finaline doğru da en başta tahmin ettiğimiz gibi, Gölgenin ailesinin ölümünde bir şekilde Servetin parmağı olduğunu öğreniyoruz. Silahlar ortaya çıkıyor, iki karakter birbirine namluyu doğrultuyor, silah patlıyor ve dizi bitiyor… (Heyecan verici bir son fakat dizinin devamı için Gölgenin önemli bir role sahip olduğunu, Servet’in devamlılığına gerek olmadığını anlıyor ve kimin vurulduğunu tahmin edebiliyoruz…)

50M2 1. Sezon İncelemesi

50M2 1. Sezon İncelemesi - Sinema Hanedanı

Şahsen benim dizi hakkında bulabileceğim tek kusur, konusunda ufak tefek klişelerin bulunması. Sözde “kendini bulma” çabasında bir karakterimiz var ve bu karakter bir mafya babasının çalışanı. Ha bir de ailesi yok… Dediğim gibi klişe ama kendini izletiyor. Oyunculuklar hakkında söylenebilecek hiç bir şey yok, gerçekten de iyiler… Gerçi Netflix yapımı bir diziden bahsediyoruz, oyuncuların kötü olma ihtimali var mı?

Klişe bir konu, ama devamı “nispeten” kusursuz. 27 Ocak tarihinde yayınlanan bu yapımı eğer izlemeden bu yazıyı okuduysanız kesinlikle izlemenizi öneririm. Ha eğer izlediyseniz yorumlarda dizi hakkında düşüncelerini bizimle paylaşabilirsiniz.

8.0
50M2

 • Yönetmenlik 9
 • Senaryo 7.5
 • Oyunculuk 9
 • Kurgu 7.5
 • Sinematografi 7
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 9 ay önce

  güzel yazı olmuş elinize sağlık

 2. 7 ay önce

  İzlerken araya komedi filan koymuşlar bence daha ciddi olmalıydı dizi

 3. 7 ay önce

  Dizi güzeldi ama bence diyologlarda sıkıntı var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir