İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Prison Break Alternatifi 5 Dizi

Prison Break Alternatifi 5 Dizi

Prison Break Alternatifi 5 Dizi - Geekrobats

2005’de ilk defa hayatımıza giren Prison Break, inanılmaz senaryosu, yarattığı atmosfer ve oyuncuların kusursuza yakın performansı ile neredeyse herkesten olumlu eleştiri almıştı. İçindeki karakterler öyle çok sevilmişti ki neredeyse günlük hayatımızın bir parçası haline gelmişti. Aksiyonun yanında izleyicileri çoğu kez derinden sarsan olayların da bulunduğu dizi birçok ödül almayı da başarmıştı. Dizinin hem yaratıcısı hem de yönetmeni Paul Scheuring’un müthiş zekasına hemen hemen her bölümde tanıklık etmiştik.

2017’de 5. sezonu ile birlikte yayın hayatını bitiren Prison Break dizisinin yerini doldurmak belki de imkansız. Ancak tıpkı Prison Break gibi hapishane ortamını oldukça gerçekçi yaratan ve usta oyunculaklar ile donatılmış kaliteli diziler bulmak mümkün. Biz de sizler için Prison Break‘in yokluğunda izleyebileceğiniz neredeyse onun kadar iyi 5 diziyi derledik. Karşınızda Prison Break alternatifi 5 dizi:

Orange Is The New Black (2013-2019)

Prison Break Alternatifi 5 Dizi - Sinema Hanedanı

Netflix’in en önemli yapımları arasında bulunan Orange is the New Black, New York’ta yaşayan Piper Chapman isimli karakteri konu alıyor. 10 yıl önce üniversitede tanıştığı Alex Vause isimli bir uyuşturucu satıcısı sebebiye 15 ay hapis cezasına çarptırılan Piper Chapman, nişanlısını bırakıp federal hapishanede cezasını çekmeye gider. Tesadüfen Alex ile aynı hapishaneye düşen Chapman, tekrardan Alex ile bir araya gelir.

Emmy ödüllü dizi içerisinde bulundurduğu komedi unsurlarıyla da izleyicilere kahkaha dolu anlar yaşatacak cinsten. 5 sezona sahip olan dizi Netflix‘in en başarılı yapımları arasında. Tamamen dramatik bir hapishane dizisi izlemek istemiyorsanız bu dizi ile eğlenceli anlar da yaşayabilirsiniz.

IMDb: 8,1

Wentworth (2013-)

Prison Break Alternatifi 5 Dizi - Sinema Hanedanı

Wentworth ilk sezonu 1979 yılında yayınlanan ve büyük başarı gösteren Prisoner isimli dizinin yeniden uyarlaması. Dizi, kendisine şiddet uygulayan eşi Jake Ryan‘ı öldürmeye teşebbüs etmesi sebebiyle hapise giren Bea Smith isimli karakteri konu alıyor. Bea Smith’in kızından haber alma isteği ve hapishanede başına gelen olaylar çervesinde ilerleyen dizi, kadın hapishanelerini işleyen en iyi dizi olarak anılmakta

Wentworth hapishane atmosferi ve başarılı oyunculuğu ile sizleri gerçekten derin düşüncelere sürükleyebilecek bir dizi .Ülkemizde de Wentworth ile neredeyse aynı konuya sahip olan Avlu isimli bir dizi çekilmişti.

IMDb: 8,6

Burried (2003)

Prison Break Alternatifi 5 Dizi - Sinema Hanedanı

Yalnızca bir sezon sürse bile Burried, hapis hayatının ne kadar zor olduğunu oldukça gerçekçi bir şekilde sunan sert ve kaliteli bir dizi. Dizi, Kız kardeşini korumak için ona saldıran birine zarar verdiği için hapise atılan Lee Kingley’i konu alıyor. Çok kısa sürmesine rağmen sona yaklaştıkça hapishanelerin ne kadar zor yerler olduğunu anlatan bu dizi, ölüm ve yaşamın tam olarak ne olduğu hakkında izleyicileri etkileyecek diyaloglar da sunuyor.

Burried belki de herkes tarafından konuşulan bir dizi olmadı ancak dikkatli bir şekilde izlendiği zaman ne kadar kaliteli olduğunu gösteren bir dizi. İzlerken bir az da düşünmek istiyorsanız bu dizi tam size göre.

IMDb: 8,6

Bad Girls (1999-2006)

Prison Break Alternatifi 5 Dizi - Sinema Hanedanı

Kadın hapishane temasını işleyen dizilerin ilk ve kaliteli örneklerinden biri olan Bad Girls, G Bölümü’nde yatan kadın mahkumları konu alıyor. Hapishanede güçlü olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan bu dizi, yaşanabilecek bütün dehşet veren olayları yansıtıyor. Bir yandan da duygu verici dostluk sahnelerine sahip olan bu dizi, gerçekçi atmosferi ile kendini izletmeyi başarıyor.

Bad Girls, oldukça sert bir şekilde yansıtılan konusuyla popüleritesini çabucak yitirmiş olmasına rağmen mutlaka bir şans verilmesi gereken diziler arasında.

IMDb: 7,9

Oz (1997-2003)

Prison Break Alternatifi 5 Dizi - Sinema Hanedanı

HBO‘nun ne kadar iyi dizi yapabileceğinin başlıca kanıtlarından biri olan Oz, bazı kişilere göre gelmiş geçmiş en iyi hapishane dizisi. Birçok farklı görüş ve milliyeten olan suçluların birbirleriyle savaşını konu alan Oz, kesinlikle izlenmesi gereken dizilerden biri. Karakter çeşitliliği ile Oz, izleyicilere her bölümde bambaşka şeylere verebilen bir dizi.

İçerisinde bol bol kanlı sahne ve vahşet bulunan bu diziyi eğer hassas biriyseniz dikkatli bir şekilde izlemenizi tavsiye ediyoruz. Yarattığı atmosfer ve tıpkı Prison Break‘de olduğu gibi kusursuz oyunculuk performanslarıyla Oz sayısız ödül almış bir yapım.

IMDb: 8,7

Her ne kadar bazı diziler onun seviyesine ulaşabilmiş olsa bile Prison Break‘in yeri daima ayrı olacak. Tıpkı Prison Break gibi izleyicilerin gönlünde taht kurmuş ve geçtiğimiz günlerde final yapmış olan Game Of Thrones alternatifi 5 diziye de buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir