1. Ana Sayfa
  2. Evren
  3. Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Eğer sinema haberlerini takip eden biriyseniz Dune filminin geleceğini duymuşsunuzdur. Dune yayınlanan fotoğraflarıyla birlikte şimdiden çok beklenen bir film oldu. Dune’u hiç duymamış olanlar veya filmini büyük sabırsızlıkla bekleyen herkes için Dune hakkında bilgileri topladık. Spoiler yok, eminim ki bu yazıdan sonra siz de Dune için gün saymaya başlayacaksınız.

Dune Nedir?

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Öncelikle Dune nedir? Dune, Frank Herbert tarafından 1965 yılında ilk kitabı yayınlanan 6 kitaplık bir seridir. Hugo ve Nebula ödüllerini kazanan kitaplar, tüm dünyada 15 milyondan fazla satmıştır. Orijinal seri kitaplarının isimleri sırasına göre Çöl Gezegeni Dune, Dune Mesihi, Dune Çocukları, Dune’un İmparator Tanrısı, Dune Sapkınları ve Dune Rahibeler Meclisi’dir. Herbert’ın Dune kitaplarından öncesini ve sonrasını planlamıştı fakat vefat etti. 1999 yılında Frank Herbert’ın oğlu Brian Herbert babasının yazdığı notları bir araya getirerek Dune kitaplarından öncesini anlatan 6 kitap daha yazarak serideki açıkları kapatmıştır. Dune kitaplarından önceki zamanı ve Dune kitabındaki 3 ailenin tarihini anlatan Atreides Hanedanlığı, Harkonnen Hanedanlığı ve Corrino Hanedanlığı isminde 3 kitap ve bu kitaplardan da öncesini, Dune gezegeninin sırlarını anlatan Butleryan Cihadı, Makinelerin Seferi ve Corrin Savaşı isimli 3 kitap daha yayınlanmıştır. 1984 yılında bir tane Dune filmi vizyona girmiştir fakat devam etmedi.

Avengers 5'in Gelişi Resmi Olarak Duyuruldu!

Dune’un Konusu Nedir?

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Hikaye, neden olduğunu bilmediğimiz bir sebepten dolayı evrenin merkezi olan Arrakis veya Dune ismindeki bir çöl gezegeninde geçiyor. Bu gezegen bir çöl gezegeni olduğu için su kaynakları neredeyse yok denecek kadar az ve kumların diplerinde devasa boyutlarda solucanlar yaşamaktadır. Melanj ya da Baharat adıyla bilenen bir madde bu gezegende yetişmektedir. Melanj insana büyük yetenekler kazandıran bir maddedir bu yüzden nüfuzlu aileler tarafından Arrakis önemli bir gezegendir. Melanj için büyük oyunlar ve politik anlaşmalar yapılmaktadır.

Gelecek Olan Dune Filmi Nasıl Olacak?

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Dune filmi Frank Herbert tarafından yazılan ilk kitabı konu alacak. Filmi Denis Villeneuve yönetecek. Oyuncular arasında Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson, Charlotte Rampling, Jason Momoa ve Javier Bardem isimleri var. Dune, 18 Aralık 2020 tarihinde vizyona girecek. Bu aslında iyi haber çünkü aralık gelene kadar kitaplarını okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2002 yılında Ankara'da doğdu. Üniversitede İletişim Tasarım ve Yönetimi okumak için hazırlık yapıyor. Yazarlık, Sinema, Müzik ve Kitap; hayatının yöneticileri.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. umutcan_avatar
    8 ay önce

    Bir kaç gün önce Çöl Gezegeni Dune kitabına
    başladım film için gün geçtikçe daha da heyecanlanıyorum elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir