İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Evren
 3. Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer ki ertelenmez ise 22 Ekim 2021 de vizyona girecek olan Dune filmi hakkında siz okuyucularımızın bilmesi gereken her şeyden bahsettik.

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Eğer sinema haberlerini takip eden biriyseniz Dune filminin geleceğini duymuşsunuzdur. Dune yayınlanan fotoğraflarıyla birlikte şimdiden çok beklenen bir film oldu. Dune’u hiç duymamış olanlar veya filmini büyük sabırsızlıkla bekleyen herkes için Dune filmi hakkında bilgileri topladık. Spoiler yok, eminim ki bu yazıdan sonra siz de Dune için gün saymaya başlayacaksınız. İşte Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Dune Nedir?

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Öncelikle Dune nedir? Dune, Frank Herbert tarafından 1965 yılında ilk kitabı yayınlanan 6 kitaplık bir seridir. Hugo ve Nebula ödüllerini kazanan kitaplar, tüm dünyada 15 milyondan fazla satmıştır. Orijinal seri kitaplarının isimleri sırasına göre Çöl Gezegeni Dune, Dune Mesihi, Dune Çocukları, Dune’un İmparator Tanrısı, Dune Sapkınları ve Dune Rahibeler Meclisi’dir. Herbert’ın Dune kitaplarından öncesini ve sonrasını planlamıştı fakat vefat etti. 1999 yılında Frank Herbert’ın oğlu Brian Herbert babasının yazdığı notları bir araya getirerek Dune kitaplarından öncesini anlatan 6 kitap daha yazarak serideki açıkları kapatmıştır. Dune kitaplarından önceki zamanı ve Dune kitabındaki 3 ailenin tarihini anlatan Atreides Hanedanlığı, Harkonnen Hanedanlığı ve Corrino Hanedanlığı isminde 3 kitap ve bu kitaplardan da öncesini, Dune gezegeninin sırlarını anlatan Butleryan Cihadı, Makinelerin Seferi ve Corrin Savaşı isimli 3 kitap daha yayınlanmıştır. 1984 yılında bir tane Dune filmi vizyona girmiştir fakat devam etmedi.

Dune’un Konusu Nedir?

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Hikaye, neden olduğunu bilmediğimiz bir sebepten dolayı evrenin merkezi olan Arrakis veya Dune ismindeki bir çöl gezegeninde geçiyor. Bu gezegen bir çöl gezegeni olduğu için su kaynakları neredeyse yok denecek kadar az ve kumların diplerinde devasa boyutlarda solucanlar yaşamaktadır. Melanj ya da Baharat adıyla bilenen bir madde bu gezegende yetişmektedir. Melanj insana büyük yetenekler kazandıran bir maddedir bu yüzden nüfuzlu aileler tarafından Arrakis önemli bir gezegendir. Melanj için büyük oyunlar ve politik anlaşmalar yapılmaktadır.

Gelecek Olan Dune Filmi Nasıl Olacak?

Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Sinema Hanedanı

Dune filmi Frank Herbert tarafından yazılan ilk kitabı konu alacak. Filmi Denis Villeneuve yönetecek. Oyuncular arasında Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson, Charlotte Rampling, Jason Momoa ve Javier Bardem isimleri var. Dune, 18 Aralık 2020 tarihinde vizyona girecek. Bu aslında iyi haber çünkü aralık gelene kadar kitaplarını okuyabilirsiniz.


Dune hakkında ki tüm düşüncelerinizi yorumlara bekliyoruz. Ayrıca film vizyona girdiğinde bir inceleme yazısı ile tekrar karşınızda olacağız o yüzden takip etmeyi unutmayın. Görüşmek üzere…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Bir kaç gün önce Çöl Gezegeni Dune kitabına
  başladım film için gün geçtikçe daha da heyecanlanıyorum elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

 2. 7 ay önce

  Kiabı çok iyidi umarım filmide iyi olur

 3. 5 ay önce

  Kesinlikle okumak istediğim bir seri. Bu yazı ile kitabı okumak için duyduğum heyecan ikiye katlandı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir