1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Quentin Tarantino ve Ayaklara Olan Tutkusu

Quentin Tarantino ve Ayaklara Olan Tutkusu

Quentin Tarantino ve Ayaklara Olan Tutkusu -Geekrobats

Quentin Tarantino‘nun filmlerini bu kadar özel kılan bir sürü madde var – farklı ve ilginç tarzdaki vahşiliği, enfes diyalogları ve popüler kültüre olan harika göndermeleri var, ve tabii ki de ayaklara yapılan yakın çekimler (özellikle kadınların ayaklarına). Tarantino’nun son çıkan filmi “Once Upon a Time in Hollywood” ile insanların aklında olan bir soru tekrar gün yüzüne çıktı; Tarantino’nun ayaklara olan bu tutkusu da ne?

Tarantino’nun film kariyeri ‘Reservoir Dogs‘ (1992) ile başladı, filmin eleştirmenler tarafına övgülere boğulmasının ardından ‘Pulp Fiction‘ (1994) ile ayak sahnelerini çekmeye başladığı ilk filmini yaptı. Onun ayaklara olan bu tutkusu o kadar çoktu ki, rol aldığı ama yönetmediği filmlerde bile ayak sahneleri yapıyordu.

Bu ayak çekimleri herhangi bir gönderme barındırmıyor ya da estetik bir amaç gütmüyorlar – oradalar çünkü Tarantino bu şekilde olmasını istiyor. Tarantino’nun bu ayak fetişi film endüstrisinde bir sır değil ve izleyiciler de bunun farkında. ‘Reservoir Dogsfilminin oyuncularının tamamı erkek olduğu için, bu filmde herhangi bir ayak sahnesi çekilmemişti, ama ‘Pulp Fiction‘ filminde Uma Thurman‘ın birden fazla ayak sahnesi bulunuyordu ve Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) ve Vincent Vega (John Travolta) arasında “ayak masajı” diyaloğu da geçmişti, sanki kendisine gönderme yapar gibi.

Jackie Brown filminde, ayaklarına mücevherler takan Melanie Ralston (Bridget Fonda) da ayak parmağından uyuşturucu almıştı- bu sahnelerin sadece ayak içermesi gerektiğini düşünmediniz herhalde. Kill Bill: Volume 1 ve Kill Bill: Volume 2 ‘de bu durumdan nasibini almış bulunmakta. Death Proof filminde ise bunu bir sonraki seviyeye taşımayı başardı; filmde Jungle Julia’nın ayağı bir araba kazasında koparak yola doğru fırlar, başka bir sahnede de Mike McKay (Kurt Russell) filmdeki diğer bir karakter olan Abethany Ross (Rosario Dawson) ‘un ayaklarını yalar.


Quentin Tarantino ve Ayaklara Olan Tutkusu - Sinema Hanedanı


Dijango Unchained‘ ve ‘The Hateful Eight‘, çıplak ayak sahnesi içermeseler de, birkaç ayak sahnesine sahip ama ‘Once Upon a Time in Hollywood‘ çok fazla ayak sahnesi barındırıyor, özellikle Sharon Tate (Margot Robbie) ve Pussy Cat (Margaret Qualley) ele alınmış. Tate, çıplak ayak ile dolaşmayı seven bir karaktermiş, Tarantino da bu fırsatı gördüğü gibi uygulamaya koymuş. Söylemeden geçmemek gere, Robert Rodriguez ile birlikte yazdığı ama yönetmediği ‘From Dusk Till Dawnfilminde Salma Hayek‘in Santanico Pandemonium karakteri ile bir sahnesi vardı, sahnede Salma ayağını Tarantino’nun ağzına sokuyor.

Pekala, gördüğünüz gibi Tarantino’nun ayak fetişi var ama bu utanılacak bir şey değil. Hem oyuncuları da rahatsız ediyor gibi durmuyor, hatta bir keresinde 2010 sıralarında Uma Thurman, Tarantino’nun onun ayakkabısından şampanya içmesine izin vermiş, Margot Robbie de ayakkabı giymeden dolaşmanın rahatlığını hissettiğini söylemişti. Son olarak Tarantino’nun filmlerinde bu sahneler sona erecek gibi de durmuyor.

Quentin Tarantino ve Ayaklara Olan Tutkusu - Sinema Hanedanı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 6 ay önce

    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir