İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Dizi
 3. İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi
Trendlerdeki Yazı

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi

Bugün Anime sever siz Sinema Hanedanı okuyucuları için toplamda 12 anime önerisi yaptık. Listede yer alan animeler hakkındaki düşünceleriniz ya da sizlerin de önerilerinizi yorumlara bekliyoruz...

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi

Anime severler için hazırladığımız İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi listemize hepiniz hoş geldiniz. Bu liste de siz “animeci” okuyucularımız için 12 anime önerisinde bulunacağız. Sizlerin de önerilerini yorumlar kısmında bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz. Keyifli okumalar…

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 9.1 (+136k)
 • Yönetmen: Yasuhiro Irie
 • Yapım yılı: 2009-2012

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi listemizde ilk sırayı kapan Fullmetal Alchemist: Brotherhood, simyacı iki kardeşin ölen annelerini hayata döndürmek için giriştikleri mücadeleyi anlatıyor. Fakat simyanın ana kuralı bir şey alıyorsan karşılığında bir şey vermelisindir. Kahramanlarımız ise imkansız, lanetli olanı denemiş ve annelerini canlandırmaya çalışmıştır. Simya kuralları da kendini gösterip iki kardeşin birinden bedenini diğerinden ise kolunu almıştır.

Bu şekilde iki kardeşin başta bedenlerini geri almak için çıktıkları ama sonraları kendilerinin de hayati önem taşıdığı bir planın parçası olmaları ile inanılmaz bir şekilde gelişen, zorlu yolculuları başlar. Fazlasıyla akıcı ilerleyen yeri gelince ağlatıp yeri gelince güldüren ve harika şarkı seçimlerine sahip 64 bölümlük bu anime sizin heyecanınızı hep diri tutacak.

Death Note

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 9.0 (+265k)
 • Yönetmen: Tetsurō Araki
 • Yapım yılı: 2006-2007

Death Note, toplamda 13 mangadan oluşup konusu, işlenişi, çizimleri ve şarkılarıyla harika bir seyir zevki sunuyor. Lise öğrencisi Light Yagami‘nin doğaüstü bir gücü olan, Ryuk’a ait bir defteri (Ölüm Defteri) bulup kendini nasıl “Yeni Dünyanın Tanrısı” yapmaya çalıştığını ve bu yolda zorlu kişilerle neler yaşadığını anlatıyor. Karşılaştığı kişilere karşı çok zekice hamleler yapan Light Yagami 37 bölüm boyunca satranç oynar gibi planlı bir şekilde adım atmasıyla kurgusuna hayran bırakacak.

Attack On Titan

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 9.0 (+246k)
 • Yönetmen: Tetsurō Araki, Masashi Koizuka
 • Yapım yılı: 2013-2022

Japon kültürüyle harmanlanmış bu heterojen yapısı sayesinde Attack on Titan kendinden beklenen her şeyi anime severlere fazlasıyla veriyor ve duruşuyla yaşam savaşını detaylandırıyor. Yapım, 845 yılında geçiyor. Bir anda ortaya çıkan devler insanları yemeye başlıyor ve yapacak pek bir şey bulamayan insanlar duvar inşa etmeye başlıyor. Dev saldırısının durduğu düşünüldüğü sırada tekrar bir saldırı gerçekleşiyor. Bu sırada ise ana karakter olan Eren ve Mikasa kaçarken annelerinin dev tarafından yutulduğuna şahit oluyorlar. Bu intikam hırsı ile iki kardeş askeri eğitime katılmaya karar veriyorlar ve mücadele başlıyor…

Cowboy Bebop

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8.9 (+96k)
 • Yönetmen: Shinichiro Watanabe
 • Yapım yılı: 1998-1999

Cowboy Bebop, tüm animeler arasında çizim ve müzikal kalitesi ile öne çıkan, her bölümü farklı bir hikayeye sahip olan, uzay çağında geçen bir animedir ayrıca ismini de grubun ana gemisinin adından alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir. Suçluların peşinde olmalarından kaynaklı çekilmiş gibi düşünülse de aslında her karakterin geçmişine gitmek amacıyla bu yoldadırlar. İzlenilmesi, izletilmesi gereken bir yapım.

Hunter x Hunter

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 9.0 (+70k)
 • Yönetmen: Hiroshi Kôjina
 • Yapım yılı:1999-2011

My Anime List’te de rank olarak 4. sırada kendisine yer bulan Hunter x Hunter 148 bölüm ile şüphesiz bir başyapıt. Evren gökdelenlerle dolu, bilgisayarların varlığından herkesin haberi olduğu bir dünyada geçiyor. Bu dünyada Hunter adında olağanüstü işler başarmış olan ve bir hedefin peşinde hayatlarını vermeye göze alan insanlar var. Gon adlı ana karakter doğduğundan beri kendisini hiç görmediği, Hunter olan babasını bulmak istiyor ve bu amacın yanında da babası gibi bir Hunter olma yolunda emin adımlarla oltasını alıp yola koyuluyor. Seri psikoloji savaş üzerine kurgulanmış. İzlerken kurgulanan sahneler ve psikoloji oyunları oldukça yüksek bir seyir zevki sunuyor.

Steins; Gate

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8.8
 • Yönetmen: Tatsuya Matsubara
 • Yapım yılı: 2011-2015

Zaman yolculuğu konusu bayağı ilginç olan visual novel adaptasyonu bir anime serisi. Yapım ise geçmişe mesaj atarak geleceği değiştirmeyi çalışan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. Yedinci bölüm ile ortaya atılan mesih konusu gayet ilginç bir noktaya geçiş sağlıyor. Gelecekten mesajlar alarak insanlığın gelecekte var olan kötü kaderini yani geleceğini değiştirmek ve insanlığı daha iyi bir geleceğe götürmek için uğraşan zaman yolcuları veya elçileri olarak düşünülebilir. İlk yayınladığından beri dönem dönem bölüm yayınlayarak ilerliyor. Belli bir sıra halinde izlenirse harika seyir zevki sunacaktır. Belirttiğim üzere gayet insanı içine çeken fantastik ve zaman yolculuğu üzerine yoğunlaşmış anime son zamanlarda yayınlanan en özgün hikayelerden birisi. Bu tarz bilim kurgu ve zaman yolculuğu kurguları üzerine ilginiz var ise itina ile tavsiye edilir.

Dragon Ball

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8.5 (+56k)
 • Yönetmen: Minoru Okazaki, Daisuke Nishio
 • Yapım yılı: 1995-2003

Dragon Ball, Son Goku’nun maceralarını konu alır. Hikayedeki olaylar, Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine kendini dövüş sanatlarında geliştirerek güçlenmesini ve ejderha toplarını ararken dünyayı keşfedişi etrafında şekillenir. On iki yaşında dedesini kaybetmiş Son Goku, ondan yadigar kalan dört yıldızlı ejder topuyla yaşamaktadır. Ejder topları yedisi bir araya getirildiğinde, toplayan kişinin efsanevi Shenlong’u çağırmasını sağlar. Shenlong kendisini çağıran kişinin tek bir dileğini ne olursa olsun gücü yetiyorsa yerine getirir…

Code Geass

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 

 • IMDb: 8.7 (+57k)
 • Yönetmen: Gorō Taniguchi
 • Yapım yılı: 2006-2012

Death Note gibi satrançvari düello havasına sahip olsa da senaristlerin anime seyredenlere yüksek dozda duygu sömürüsü verdiği bir animedir. Özellikle ilk sezonda, senaryonun kırılma noktalarından birini öyle bir gösteriyorlar ki “Hayır, böyle bir zamanlama olamaz!” derken buluyorsunuz kendinizi. Japonya’da birinci sezonu yayınlanırken Lost‘tan daha fazla izlenmiştir. Birinci sezon İngiltere’de, o zamana kadar görülmemiş olan Nightmare denilen mechaler ile Japonya’yı ele geçirmesiyle başlar. Lelouch ise sıradan bir öğrencidir ancak teröristlerin silah kaçırma olayına istemeden karışır ve geass denilen özel bir yeteneğe sahip olur. Geass ile istedigi her şeyi karşısındakine yaptırabiliyordur. Böylece Japonya’nın bağımsızlık savaşı başlayacaktır.

Hajime no Ippo

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8.7 (+5k)
 • Yönetmen: Satoshi Nishimura, Kenichi Kawamura
 • Yapım yılı: 2000-2002

Magunochi Ippo, sessiz sakin olduğundan hep üstüne gelinen biridir. Okulun serserileri, Ippo‘ya saldıracakken Takamura adlı bir boksör tarafından kurtarılır. Takamura‘ya hayran kalan Ippo, boks öğrenmeye karar verir. Her çıktığı maçın beş altı bölüm sürmesi dışında her birinde yeni bir şey öğrenen Mahunochi, size 76 bölümde güzel hisler tattıracaktır. İzlerken gaza getiren anime, kazanılan maçı siz kazanmışsınız gibi hissettirecek. Anime ve aynı zamanda spor sevenlere şiddetle tavsiye edilir.

One Piece

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8.8 (+83k)
 • Yönetmen: Konosuke Uda, Junji Shimizu, Munehisa Sakai, Hiroaki Miyamoto, Toshinori Fukazawa
 • Yapım yılı: 1999-

“One piece”, korsanlar kralı God Rodger’in ölmeden önce son anda gizli bir yere sakladığı hazinenin adıdır. Lufy, hep korsanlar kralı olmayı istemektedir. Şeytan meyvesi yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır Lufy de kazara da olsa bir şeytan meyvesi yemiş ve artık bedeni bir lastik gibi esneyebiliyordur. Zolo, üçlü kılıcı kullanan bir dövüşçüdür ve dünyanın en güçlü savaşçısı olmayı istemektedir. Nami ise yön belirleme yeteneğini kullanıp dünya haritasını tamamlamayı hedeflemektedir. Farklı hedefleri olan bu üçlü yeteneklerini birleştirerek “One piece” adlı değerli hazineyi bulma yolunda ilginç ve zorlu bir maceraya atılırlar. 971 bölüm yayınladı ve devamı gelecek…

Monster

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 8.6 (+24k)
 • Yönetmen: Masayuki Kojima
 • Yapım yılı: 2004-2010

Monster animesi Japon beyin cerrahının Almanya’da yaşadığı olayları anlatıyor. Death note gibi paranormal ve sürükleyici detektif animesi sevenler için izlenebilir bir anime. Animelerde görmeye alışık olduğunuz büyük gözlü, güzel vücutlu kızlar ya da erkekler yok. Karanlık ve gerçek o kadar çarpıcı ki, izlerken sizi ele geçiriyor. Çok sağlam bir hikayeye sahip de olsa bazı olaylar kimini rahatsız edebilir fakat gerek konu işleyişi gerek sanatsal yönü ile 74 bölüm sizi alıp götürecektir.

Sword Art Online

İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi - Sinema Hanedanı

 • IMDb: 7.6 (+40k)
 • Yönetmen: Tomohiko Itō
 • Yapım yılı: 2012-

2022 yılında piyasaya sürülen bir oyun olan Sword Art Online kullanıcıların kafalarına taktıkları bir alet ıle oyuna dahil olmalarını sağlar fakat bir gün hiçbir oyuncu oyundan çıkamadığını fark eder. Oyunun kurucusu Kayaba Akihiko, oyunculardan 100 katı da temizlemelerini istemektedir. Her katta bir boss bulunmaktadır ve 100. kattaki boss’u öldürebilen oyunu tamamlamış olacak ve herkesi serbest bırakabilecektir. Oyundan tek çıkış yolu budur. Ancak oyun içinde ölen gerçek hayatta da ölecektir. Bu kadar beğenildiğinden ötürü 2014’te Sword Art Online 2: Gun Gale Online olarak sunuldu. İkinci sezon daha çok katili bulma amaçlıdır. Fantastik, macera türünden sıyrılıp gizem, polisiye yoluna daha çok giriyor.2.sezonun sanatsal yönü daha iyi iken birinci sezonun hikayesi daha ilgi çekicidir.


İzlenmesi Gereken 12 Anime Önerisi listemizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de bizlerle paylaşmak istediğiniz Anime önerileriniz var ise yorumlar kısmından fikirlerinizi bekliyoruz…

Ayrıca siz anime sever okuyucularımız için yazarlık başvurumuz bulunuyor. İlgilenenler buraya tıklayabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

20 yaşına girdiğimden beri izlemek ve yazmak en verimli yolum.Önce kendime sonra insanlara fikir katmak için burdayım.

Yorum Yap