1. Ana Sayfa
 2. Liste
 3. En Olası Harry Potter Teorileri

En Olası Harry Potter Teorileri

Harry Potter evreni ile ilgili toplamda 5 teoriyi içerisinde barındıran bir diğer yazımıza gelmiş bulunuyoruz. Biraz düşünüldüğünde tüm bu teorilerin gerçekten de olabilme ihtimali kafanızı çok karıştıracak...

En Olası Harry Potter Teorileri - Sinema Hanedanı

Harry Potter film serisi her ne kadar 2011 de son bulmuş olsa da etkisi hala geçmiş değil. Adına uyarlamalar, dizi çekimleri, fan sayfaları ve daha niceleri yapılır iken neden hala bu seriye eklemeler gelmiyor çözebilmiş değilim. Neyse konumuza dönelim. Bugün sizler için bu yazımızda bu şahane ötesi fantastik dünyada olma imkanı yüksek teorileri karşınıza getirdik. Keyifli Okumalar…

Harry Potter Serisine Ne Kadar Hakimsin? Bilinmeyen Harry Potter Filmleri

1Her şey bir rüyaydı

En Olası Harry Potter Teorileri - Sinema Hanedanı

En klasik ama her düşündüğümüzde bizi üzen teoriden başlayalım: Ya her şey Harry‘nin hayal dünyasında gerçekleşiyorsa? Her Potterhead‘in aklına bir kere gelmiştir. Düşünsenize ya kitabın son cümlesinin “Ve Harry, Petunia Teyzenin kendisine seslenerek kapıya sertçe vurmasıyla uyandı. Garip bir rüyaydı diyerek gözlüğünü taktı ve kahvaltı hazırlamaya gitti.” şeklinde olsaydı. Korkunç…

2Dursley’ler aslında kötü değillerdi

En Olası Harry Potter Teorileri - Sinema Hanedanı

Kitapları okuyan ya da filmleri izleyen herkes Dursyley‘lerin Harry‘e ne kadar kötü davrandıklarını fakat başka insanlara karşı da çok nazik olmadıklarını bilir. Teoriye göre Dursyley‘lerin bu kadar kötü olmasının sebebi Harry Potter‘ın ta kendisi. Bildiğiniz üzere Harry bir hortkuluk ve içinde Voldemort‘tan bir parça taşıyor. Hortkuluklar da yanına yaklaştığı insanları çıldırtıyor. Ron bile Slyhterin Madalyonunu taktığında kendi gibi davranmamaya başlamışken Dursyley‘lerin canlı bir hortkulukla 10 yıl boyunca aynı evde yaşadığında böyle tepki vermeleri normal.

Bunu destekleyen bir şey olarak J.K. Rowling kitaplar ve filmler bittikten sonra Harry ve Dudley‘in görüşmeseler bile yılbaşında kartpostallar sayesinde konuştuğunu söylemişti. Belki de sadece büyüdükleri ve bazı şeyleri aştıkları için değil Dudley‘nin bir hortkuluğun etkisinden çıkmasının da bunda payı vardır. Neden olmasın?

3Seçilmiş kişi Neville Longbottom muydu?

En Olası Harry Potter Teorileri - Sinema Hanedanı

Bir kehanet üzerine Voldemort‘un Harry‘i öldürmek isteğini ve annesiyle babasının buna engel olmak isterken öldürüldüğünü biliyoruz. Bu kehanette temmuz ayında doğan, ailesi yoldaşlıkta olan ve 3 kere Voldemort‘tan zor da olsa kaçan birinden bahsediliyordu. Voldemort, safkan takıntısı yüzünden bu şartlara uyan Harry‘nin peşinden gitti fakat bu şartları sağlayan diğer isim de Neville Longbottom. Belki de seçilmiş kişi aslında Neville Longbottom‘dı fakat Voldemort‘un kendisi Harry‘i seçti.

4Felix Felicis Harry’e yardım ediyor olabilir mi?

En Olası Harry Potter Teorileri - Sinema Hanedanı

Teoriye göre Ölüm Yadıgarlarında Harry‘nin, Albus Dumbledore‘un kardeşi Aberforth Dumbledore‘la beraberken içtiği kaymak birasında şans getirmesi için Felix Felicis vardı. Başta saçma gelse de biraz düşününce böyle bir şeyin gerçekten de olabilme ihtimali kafamızda canlanıyor. Mesela kaymak birası içildikten sonrasında yaşanan olayları düşünelim. Harry‘nin Hogwarts‘a gitmesi gerekiyor ve Neville gelip onu kolayca Hogwarts‘a sokuyor. Sıradaki hortkuluku arıyorlar ve neredeyse hiçbir ipucu olmamasına rağmen Luna‘dan Rowena Ravenclaw‘un Diademini öğreniyor. Snape‘le karşı karşıya geldiklerinde McGonagal onun önüne geçiyor ve Snape‘in hem gizli kalmasını hem de Harry‘nin zarar görmemesini sağlıyor. Draco‘nun annesi Harry‘nin öldüğünü söyledi. Neville, Harry‘nin öldüğünü söyledi fakat Voldemort kontrol etmedi ve utangaç Neville bir anda cesaretlenerek onu oyaladı. Ron ve Hermione yılan tarafından öldürülecek iken Neville onları kurtardı. Bunların başka başka açıklamaları olsa da biraz şansın da yardımcı olduğunu kabul etmek gerek.

5Peki 3 kardeş hikayesi gerçek mi?

En Olası Harry Potter Teorileri - Sinema Hanedanı

3 kardeş hikayesini bildiğinizi hatta tekrar tekrar o mükemmel animasyonu izlediğinizi düşünüyorum ama tekrar okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 3 kardeş hikayesinde en büyük kardeş Mürver Asayı yani gücü, ortanca kardeş Diriltme Taşını yani kayıplarını geri getirmeyi ve küçük kardeş Görünmezlik Pelerinini yani ölümden kaçarak hayatta kalmayı seçmişti. Buradaki eşyaların temsil ettiği şeyler önemli. Gücü seçen kişi Voldemort, kayıplarını geri getirmeyi seçen kişi Snape ve ölümden kaçarak hayatta kalmayı başaran kişi de Harry desem bana hak verirsiniz. Gerçekten de öyle, bu hikaye metaforlarları aradan çıkarınca gerçek. Peki ölüm kim diye sorarsanız, J.K. Rowling‘in de çok sevdiği bir teori olarak Dumbledore da aslında ölüm.

Bu teorilerin gerçek olup olmadıkları hala konuşulsa da bize en mantıklı gelen ve seriye anlam katan teorilerin hepsini bu yazıda sizler için listeledik. Sizin de bildiğiniz başka teoriler varsa yorumlar kısmında bizler ile paylaşabilirsiniz. Bir sonraki Harry Potter yazımızda görüşmek üzere…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Geek aleminde hatırı sayılır bir geçmişi var. Birçok yerde içerik ürettiği ve çalıştığı için geek emeklisi, yazarlığa gönül vermiş bir Krypton'lu.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

 1. 7 ay önce

  2 ve 4 bence olması gerekenler, yani anlamlı geldi

 2. 7 ay önce

  2,4ve 5 mantıklı geliyor

 3. burak yağanoğlu
  6 ay önce

  Filmlerini Hatrickledik, Darısı kitaplarına

 4. 6 ay önce

  2 ci teori çok mantıklı geldi

 5. 6 ay önce

  aşırı mantıklı

 6. güzide
  5 ay önce

  Farkli bir bakis açısı. 1 çıkarsa çok üzülürüm de gerisini bilmiyorum…

 7. 5 ay önce

  mantıklı bir yazı olmuş

 8. 5 ay önce

  Teoriler eğlenceli ama mantıklı gelmiyor. Seriden kopamayanların uğraşları :D yine de düşünmek güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir